Kuřimská školní liga

Město Kuřim organizuje největší regionální školní ligu miniházené na Moravě s podporou Českého svazu házené a oddílu házené Sportovního klubu Kuřim.  Několik stovek dětí nachází radost z této populární míčové hry v prostorách moderní sportovní haly v Kuřimi.   

Tradice od roku 2011

První ročník Kuřimské školní ligy začal v roce 2011. Jeho prvními účastníky byly ZŠ Kuřim Tyršova, ZŠ Kuřim Jungmannova, ZŠ Lipůvka, ZŠ Drásov a ZŠ Čebín. K získání základních škol z Drásova a Lipůvky předcházely náborové přednášky, kde zakladatel školní ligy Zdeněk Dupal ve sborovnách představoval projekt miniházené. Začínalo se s 16 družstvy ve dvou kategoriích 1. a 2. tříd a 3. a 4. tříd. Ve třetím ročníku přibyly školy z Tišnova a Lelekovic. Ve 4. ročníku se zapojila dokonce základní škola z Dolních Louček, vzdálených třicet kilometrů od Kuřimi. V roce 2018 se do soutěže připojila také brněnská ZŠ Husova. Nejlepší týmy pak postupovaly do meziregionální ligy, která svedla proti sobě družstva z Kuřimské školní ligy proti nejlepším týmům z kraje Vysočiny.

Všechny zápasy probíhaly dříve v kuřimské nafukovací hale, ale od září 2018 se všechny turnaje konají v nové kuřimské sportovní hale, kde lze hrát na 3 hřištích miniházené současně. „Děti školní ligu prožívají a těší se na každý turnaj. Školní liga má i velkou podporu města Kuřimi. Počet týmů byl díky dvěma hřištím v nafukovací hale limitován, ale nové podmínky dáli prostor nastartovat nový atraktivnější formát,“ hodnotil za organizátory Zdeněk Dupal.

Děvčata v samostatné soutěži

Jako novinka ročníku 2018 - 2019 bylo rozšíření školní ligy o čistě dívčí týmy. Dívčí týmy postavily školy ZŠ Tyršova, ZŠ Lipůvka, ZŠ Husova Brno a ZŠ Dolní Loučky. Počet dívek zapojených do ligy rok od roku rostl a pořadatelé jsou rádi, že podařilo pro holky uspořádat samostatnou soutěž u ročníků 3. - 4. tříd. U menších dětí z 1. a 2. tříd zůstává kategorie smíšená (holky a kluci dohromady).

Ročník 2022/2023

Závěrečný turnaj, nyní již čtvrtý pořadí v této sezóně, proběhl v pátek 14.4. 2023 v Kuřimské sportovní hale. Odměny týmům předal 1. místostarosta Kuřimi, pan Petr Vodka, společně s krajským manažerem Jihomoravského kraje házené, panem Václavem Horáčkem. Velkou odměnu si zaslouží i hlavní organizátor letošního ročníku, paní Lenka Kristová.

Do Kuřimské školní ligy bylo přihlášeno 7 základních škol, jmenovitě ZŠ Kuřim Jungmannova, ZŠ Tyršova/Komenského, ZŠ Lipůvka, ZŠ Čebín, ZŠ Drásov, ZŠ Dolní Loučky a brněnská ZŠ Husova, které poskládaly celkem 21 družstev ve třech kategoriích. 

 

🤾🏻‍♂️ V kategorii 1.-2. třídy se zúčastnilo celkem 9 družstev (smíšených).

🤾🏻‍♂️ V kategorii 3.-4. třídy chlapců se zúčastnilo celkem 7 družstev (smíšených).

🤾🏻‍♂️ V kategorii 3.-4. třídy dívek se zúčastnilo celkem 5 družstev.

 

Konečné pořadí po všech 4 turnajích:

👉 1.-2. třídy

1. Tyršovka-Komenda

2. Lipůvka - cvrčci

3. Jungmannova 2

4. Čebín 

5. Dolní Loučky - špendlíci

6. Jungmannova 1

7. Drásov - koťata

8. Husova - Rašínka 3

9. Drásov - lvíčata

 

👉 3.-4. třídy chlapci

1. Husova - Rašínka 4

2. Dolní Loučky - klokani

3. Lipůvka - střelci

4. Drásov - orli

5. Čebín

6. Jungmannova

7. Husova - Rašínka 3

 

👉 3.-4. třídy dívky

1. Jungmannova

2. Dolní Loučky - lentilky 

3. Husova - Rašínka

4. Drásov - sovy

5. Lipůvka - opičky

 

Velmi děkujeme všem zúčastněným dětem a učitelům základních škol a budeme se na vás těšit zase příště. 💪

 

Navíc oceňujeme i pomoc mladších a starších žákyň oddílu házené SK Kuřim za přípravu hřišť a za skvěle odvedenou roli rozhodčích.

 Za fotodokumentaci závěrečného kola děkujeme panu Vermouzkovi. 

📸 fotogalerii najdete na: https://eu.zonerama.com/HazenaKurim/640287