Kuřimská školní liga

Město Kuřim organizuje největší regionální školní ligu miniházené na Moravě s podporou Českého svazu házené a oddílu házené Sportovního klubu Kuřim.  Několik stovek dětí nachází radost z této populární míčové hry v prostorách moderní sportovní haly v Kuřimi.   

Formát soutěže zůstává stále stejný, hracím dnem zůstává pátek v dopoledním čase 8 - 12 hodin. První termín je v listopadu a soutěž pak každoročně vrcholí finálovým turnajem na jaře. 

Tradice od roku 2011

První ročník Kuřimské školní ligy začal v roce 2011. Jeho prvními účastníky byly ZŠ Kuřim Tyršova, ZŠ Kuřim Jungmannova, ZŠ Lipůvka, ZŠ Drásov a ZŠ Čebín. K získání základních škol z Drásova a Lipůvky předcházely náborové přednášky, kde zakladatel školní ligy Zdeněk Dupal ve sborovnách představoval projekt miniházené. Začínalo se s 16 družstvy ve dvou kategoriích 1. a 2. tříd a 3. a 4. tříd. Ve třetím ročníku přibyly školy z Tišnova a Lelekovic. Ve 4. ročníku se zapojila dokonce základní škola z Dolních Louček, vzdálených třicet kilometrů od Kuřimi. V roce 2018 se do soutěže připojila také brněnská ZŠ Husova. Nejlepší týmy pak postupovaly do meziregionální ligy, která svedla proti sobě družstva z Kuřimské školní ligy proti nejlepším týmům z kraje Vysočiny.

Všechny zápasy probíhaly dříve v kuřimské nafukovací hale, ale od září 2018 se všechny turnaje konají v nové kuřimské sportovní hale, kde lze hrát na 3 hřištích miniházené současně. „Děti školní ligu prožívají a těší se na každý turnaj. Školní liga má i velkou podporu města Kuřimi. Počet týmů byl díky dvěma hřištím v nafukovací hale limitován, ale nové podmínky dáli prostor nastartovat nový atraktivnější formát,“ hodnotil za organizátory Zdeněk Dupal.

Děvčata v samostatné soutěži

Jako novinka ročníku 2018 - 2019 bylo rozšíření školní ligy o čistě dívčí týmy. Dívčí týmy postavily školy ZŠ Tyršova, ZŠ Lipůvka, ZŠ Husova Brno a ZŠ Dolní Loučky. Počet dívek zapojených do ligy rok od roku rostl a pořadatelé jsou rádi, že podařilo pro holky uspořádat samostatnou soutěž u ročníků 3. - 4. tříd. U menších dětí z 1. a 2. tříd zůstává kategorie smíšená (holky a kluci dohromady).

Obhajovat prvenství z posledních dvou ročníků budou čtvrťáci kuřimské ZŠ Jungmannova a mezi děvčaty zase kuřimská ZŠ Tyršova. Zda se jim to podaří nebo je sesadí z trůnu jiný školní výběr, napoví už první kola, jehož výsledky můžete sledovat >>> http://schoolnet.chf.cz/