Dorostenci podali kvalitní výkon na turnaji PHC

Mladší dorost na prestižním velikonočním turnaji svým výkonem potěšil

Kuřim po dlouhé době se zúčastnila prestižního turnaje PHC 2023, který se hraje o velikonocích v Praze. Kluci se domluvili, že pojedou v nejsilnějším složení. Tzn., že za dorost chtěli hrát a nastoupili i kluci z úspěšných starších žáků, kteří hrají 1.dorosteneckkou ligu za různé týmy jako Michal Černík (KP Brno), Ondřej Pokorný (HC Zubří) a Tomáš Čejka (Sokol Telnice). Dokonce svou účastí potěšil i velký talent kuřimské házené Matyáš Veselý, který hraje za akademii německého bundesligového Melsungenu. Tým jsme doplnili o brankáře Filipa Semeráda z Hustopečí, hrající  i za prvoligové KP Brno a ostrou spojku Nikolase Dufka z KP Brno B.

Základní skupina:

V základní skupině nás čekali zajímaví soupeři:  HC Colmar (F), Lodde Viking I (S), TSG Wismar (D), SC Unterpfaffenhofen (D) a ŠKP Bratislava. Ze skupiny postupovali do dalších bojů 3 týmy a my jsme si stanovili cíl, že ze skupiny postoupíme. Protože jsme nechtěli hrát poslední zápas s ŠKP Bratislava o všechno, tak cesta k úspěchu vedla přes francouzský Colmar, který náš čekal hned v prvním zápase.  Naši borci se zkoncetrovali a hecli a na soupeře doslova vlétli. Super obrana a smrtící rychlé útoky znamenaly, že po 5 minutách jsme soupeře zaskočili a přejeli 6:1. Náš výkon byl fantastický a soupeř byl totálně zaskočen.  Pak se hra poněkud srovnala, nás částečně vykolejila osobní obrana na Michala Černíka a hra 7:6, kdy nás soupeř se snažil zlomit. Díky famózním zákrokům Filipa Semeráda jsme drželi soupeře na distanc. Ve druhém poločase jsme trochu polevili a soupeř 5 minut před koncem srovnal na 14:14. My jsme nasadili kompletní sestavu z úvodu, změnili obranu a díky ubráněným útokům jsme soupeři odskočili na 17:14 a závěr jsme si pohlídali.

Navečer nás čekal favorit skupiny švédský Lodde Viking. Prvních 5 minut jsme drželi krok a soupeř hodně přitvrdil. To vyústilo v červenou kartu pro jednoho z nejlepších hráčů soupeře a následně jsme hráli ještě další přesilovku. Bohužel, nás to vyloučení rozhodilo a v dlouhé přesilovce jsme nedokázali přes úpornou obranu soupeře dát branku. To rozhodlo. Poločas 9:4 byl značkou úprorných obran. Ve druhém poločase jsme jednak hodně střídali sestavu, ale hlavně jsme nedokázali s fyzicky zdatným soupeřem držet krok a prohra 21:6 svědčí o mnohém.  Švédský tým byl v posledních 8 týmech turnaje.

Druhý den jsme začínali proti neměkému soupeři SC Unterpfaffenhofen, kde jsme byli favoritem. Začátek byl, ale hodně nervózní a naše obrana nebyla vůbec pevná. Soupeř držel 5 minut krok až zlepšená obrana, která donutila soupeře k nepřesnostem znamenala do poločasu obrat na 13:6 a to nás do druhé půle uklidnilo. Nástup do druhé půle byl excelentní a po 6 minutách jsme odskočili již na 21:7. Utkání se již jen dohrávalo a soupeři jsme umožnili ke konci skóre zkorigovat.

Neměcký TSG Wismar prohrál první den dvě utkání a k dalším utkáním již nenastoupil a my jsme vyhráli tento zápas kontumačně 5:0. Nicméně soupeř byl určitě z naší strany porazitelný, takže kontumace již nás přímo posunula do dalších bojů.

Do utkání proti ŠKP Bratislava jsme nastoupili, že si ho užijeme. ŠKP je druhý celek slovenské ligy s množstvím reprezentantů ve svém týmu. V ohromné kulise kde skoro 50 bratislavských fanoušků rozvibrovalo střechu nafukovačky jsme se nerozsypali. Hráli jsme naši hru chytře přes pivota, obrana zabojovala a najednou se hrál krásný zápas plný vzruchu, pohledných akcí. Postupně ŠKP mělo navrch díky širší laviččce a agresivnějšímu pojetí hry. My jsme měli na přelomu poločasů menší výpadek, kdy jsme neproměnili několik šancí a to v takto vyrovnaných střetnutích rozhoduje.  Nakonec prohra 22:16 ,ale neukázala úplně obraz vyrovnané hry a vysloužili jsme si respekt našich soupeřů.

Skupina o postup mezi top 8 týmů.

Neděle - boj o osmifinále (posledních 8 týmů). Z naší skupiny postupoval pouze jeden tým, který se rovnou kvalifikoval do posledních 8 týmů turnaje.  První zápas nás čekal německý TUS Fustenfeldbruck - technické družstvo s kvalitním brankářem. Začátek zápasu byl z naší strany nervózní a soupeř držel krok. Pak jsme zpřesnili hru, začali hrát naše kombinace a soupeř začal ztrácet míče. Náše hra dostala to správné tempo a soupeři jsme nedali šanci. Michal Černík chytl střeleckou slinu a zatížil soupeře 10 brankami. Ve druhém poločase chtěl soupeř narušit tempo různými tahy, hrou 7 na 6 nebo osobní obranou. Vše jsme zvládli a soupeře přejeli 27:18. Těšili jsme se na boj o přímý postup mezi psoledních 8 týmů se švédským Lugi Handball I.  před zápasem jsme si věřili, že by se to mohlo podařit. prvních 5 minut bylo vyrovnaných, ale pak se projevila soupeřova fyzická zdatnost a úporná obrana. Zkoušeli jsme to různými způsoby,ale soupeř nás v při střelách nenechával v klidu a to rozhodlo. Soupeř z jeho betonové obrany potom vyrážel do rychlých protiútoků. Uměl velice dobře hrát 1 na 1. Nakonec prohra 23:11, ale soupeř byl opravdu nad námi a nakonec hrál semifinále.

Výsledky:  HC Colmar (F) 17:15, Lodde Viking I (S) 6:21, SC Unterpfaffenhofen (D) 25:13, TSG Wismar 5:0, ŠKP Bratislava 16:22, TUS Fustenfeldbruck 27:18 a Lugi Handball I  11:23.
sestava a branky: Vilímek, Semerád (KP) - Šudák 13, Pokorný (HC Zubří) 19, Dufek (KP) 10, Černík (KP) 27, Čejka (Telnice) 19, Štefan 14, Cabejšek 4, Sadílek, Zábrž, Veselý P. a Veselý M. (Melsungen academy).

Shrnutí:  Kluci působili jako tým a přestože bylo málo času na sehrání, herní projev týmu vypadal dobře. V kritických okamžicích nás podržela obrana 1:5, což nebývalo zvykem. Kluci hrající první ligu přesvědčili o svých kvalitách a pozitvní bylo, že si na hřišti dokázali vyhovět a nehráli to na sebe. Oba brankáři tým v zápasech podrželi. Nik Štefan se prosazoval na křídle a posila Nik Dufek vyztužila naši obranu a dala důležité branky. Prokop byl v pohodě, kdy bylo vidět, že rehabilitace mu pomohla. Ostatní naši borci bojovali a nic nevypustili. Škoda, že takový výkon nás nezdobí v normální soutěži. Náš tým se v konkurenci 68 týmů z celé Evropy určitě neztratil a zařadil se někde mezi 12 až 20 místo.