Mladší dorost útok na postup letos nedotáhne

Ambice družstva mladšího dorostu Kuřimi na postup do nejvyšší soutěže zůstanou nadále nenaplněny. Družstvo stejně jako vloni skončilo na druhé příčce v anulované soutěži a veškeré naděje tak zhatila "nemocná" sezóna.

Z pohledu kuřimské házené dorostenci sezónu rozehráli velmi nadějně a měli našlápnuto znovu zabojovat o postup do první dorostenecké ligy. Od začátku mělo družstvo vedené trenéry Janem Pokorným a Ivanem Minaříkem nejvyšší ambice. Jasným cílem dorostu SK Kuřim byl postup také po polovině sezóny. Postavení v tabulce tomu odpovídalo a před startem jarní části z týmu bylo znát odhodlání. Do jara tým vstoupil velmi razantně výhrami v Chrudimi, doma nad Bohunicemi a výhrou v Uherském Hradišti. V předčasně ukončené a rozehrané tabulce měli stejný počet bodů jako vedoucí Olomouc, se kterou už druhým rokem soupeří o postupového žolíka do baráže.

Podle průběhu a síly současné generace dorostenců byla reálná šance poprat se o postup. „Je to velká škoda. Měli jsme to ve svých rukou a plán byl jednoduchý - stačilo vše vyhrát a pak uspět ještě baráži. To zní sebevědomě, ale současný kádr na to má kvalitu,“ hodnotil vedoucí týmu Jiří Mikel a dodává: „Na druhou stranu také ve druhé lize jsme letos sehráli hodně dobrých zápasů s kvalitními soupeři, tato soutěž má svou kvalitu.“

Klíčovým zápasem podzimu byla porážka v Olomouci, kde Kuřim prohrála o dvě branky 31:29. Bohužel na jarní odvetu v domácím prostředí už nedošlo. Zaváháním byla také porážka v Prostějově (23:20). Proti týmu Centrum Haná se projevila slabina našeho družstva - nekoncentrovanost v průběhu hry a z toho plynoucí velký počet nevynucených chyb a horší úspěšnost střelby.

Naopak trenéry nejvíce potěšila domácí výhra 35:34 nad Telnicí, což byl zápas, který bavil diváky od začátku do konce. Pěkný zápas dorostenecké házené sehráli Kohouti také v Králově Poli s brněnským KP, kde vyhráli až po boji 30:35. „To byly oba velmi kvalitní zápasy a podle ohlasu rozhodčích byly srovnatelně s úrovní první ligy,“ doplňuje Mikel. Pochvalu zasluhují kuřimští kluci také za neobvyklý zápas v Uherském Hradišti, který vedoucí týmu popisuje: „Tam bylo vše postaveno proti nám – špatní rozhodčí, neslušní diváci a podivné neregulérní podmínky, kdy se muselo hrát bez pomoci házenkářského vosku. Výsledek 13:16 dokresluje katastrofální podmínky.“

Družstvo dorostenců mělo také svoje osobnosti. Nejlepším střelcem druhé ligy byl Martin Hirš. Ofenzivní hrozba pro každého soupeře se zarputilostí bojovníka přesto staví kolektivní úspěch nad individuální výzvy. Také další individuální statistiku opanoval hráč Kuřimi. Nejtrestanějším hráčem ligy byl Lukáš Horák, ale trenéři si na něm cení, že v obraně je lídrem a vedle tvrdosti odvádí také kus poctivé práce.

Tým, který má nejvyšší ambice, musí mít nadprůměrného gólmana. Tím byl Ondra Buňka, který byl oporou pro řadu zápasů a často pomohl a zvednul kluky, když prakticky zavřel branku. Jeho talent je také dobrý příslib pro kuřimskou házenou. Mladším z brankářské dvojice, který letos sbíral ostruhy do příští sezóny, byl Matěj Reiglinger.

Jakou hru tým předváděl? Dorostenci přehrávali soupeře snahou o kvalitní obranu v systému 1:5 nebo ofenzivním rozložení 1:2:3 s rychlým přechodem do útoku a tlakem z první a druhé vlny. Mohl se opřít o dobrou střelbu ze spojek a během sezóny se projevilo trénování herních kombinací, které trenéři postupně zapracovávali do hry a které fungovaly, protože hráči dobře plnili pokyny trenérů. Slabou stránkou byla efektivita zakončení nebo slabá koncentrace na hru v určitých pasážích zápasů, kdy hráči kupili chyby.

Jde o perspektivní kolektiv, který má vnitřní energii a chuť vyhrávat. Kvalitní je na všech postech a kluci mají velmi dobrou tréninkovou docházku. Hráči, kteří nedostali tolik příležitosti při zápase, také pomáhají na tréninku nebo působí jako podpora z lavičky a jsou pevnou součástí chemie týmu.

A co příští sezóna? Mladší dorostenci budou mít nejvyšší ambice také příští rok. Kádr zůstane silný a vedle střelce Martina Hirše bude prostor vyniknout také pro mladší hráče ze staršího žactva. Hlavním trenérem týmu bude Ivan Minařík, druhým trenérem je Vojta Souček.

Do staršího dorostu odejde pětice hráčů, kteří po doplnění Jirkou Pokorným a Vaškem Sýsem a dalšími hráči z Majlontu mohou znovu vytvořit kvalitní tým. Vedením družstva byl pověřen nový kouč. Aleš Kořínek se na trenérskou štaci vrací do mateřského klubu po více než deseti letech, když sbíral zkušenost v nejvyšších soutěžích, působil na trenérském postu u několika extraligových klubů nebo vedl mládežnické reprezentační výběry. Druhý do trenérského tandemu bude Honza Kohout. Všichni se těší, že se brzy mohou vrátit k radosti z házené, zapojit se do tréninkové zátěže a vrátit se na dobře nastoupenou cestu.

Nejlepší střelci týmu:

Martin Hirš – 116 branek, Martin Křivánek – 63, Lukáš Horák – 55, Ondřej Pazourek – 38, Filip Hromádko – 34, Jakub Mušálek – 32, Robin Trojánek – 31, Štěpán Matyáš – 26, David Fojtík – 12, Adam Bulhart – 8, Lukáš Vaško – 7 a další.

 

Tabulka II. ligy mladšího dorostu:

1. Olomouc 12 11 0 1 453 : 304 22
2. SK Kuřim 13 11 0 2 445 : 321 22
3. Telnice 11 9 0 2 392 : 335 18
4. KP Brno A 12 8 0 4 470 : 333 16
5. Centrum Haná 12 8 0 4 356 : 317 16
6. Bohunice 13 7 0 6 425 : 377 14
7. Uherské Hradiště 13 6 0 7 365 : 368 12
8. Velké Meziříčí 13 4 0 9 404 : 454 8
9. Ivančice 13 3 0 10 357 : 443 6
10. Chrudim 13 2 0 11 286 : 463 4
11. Hustopeče 0 0 0 0 0 : 0 0
12. Juliánov 13 0 0 13 317 : 555 0