Branky body vteřiny z turnaje ve Veselí

Kuřimské mladší žačky přijaly na sobotu 17. 2. 2023 pozvání účastnit se turnaje ve Veselí na Moravou, kde měly možnost sehrát kvalitní přípravu se zajímavými soupeři. O výsledky nešlo, ale snahou bylo soustředit se na vlastní výkony a postupně zlepšovat hru. V tomto směru lze vyjádřit spokojenost. Holky z Kuřimi turnaj sice nezačaly dobře, ale zápas od zápasu se hra zlepšovala. Po každém zápase jsme rozebrali, co chceme zlepšit, což se přenášelo také na hřiště. Zpravodajská povinnost velí zrekapitulovat branky, body a vteřiny čtyř sehraných utkání proti Trenčínu, Porubě, Měnínu a domácímu Veselí nad Moravou.

První duel proti Měnínu měl ze strany kuřimských barev katastrofální úvod, když soupeř vedl už o osm branek (0:8). Kuřimská děvčata zoufale narážela do pohyblivé obrany soupeřek jako do zdi anebo kupila zbytečné technické chyby. Po time-outu ale nastal obrat a druhou polovinu zápasu se hra týmu začala zlepšovat. Holky pochopily, že potřebují lepší pohyb jak v obraně, tak na útočné straně hřiště. Začaly fungovat také kombinace dvojic a souhra trojic. Díky tomu naše holky stáhly skóre na konečný rozdíl 5 branek (4:9).

Do zápasu proti domácím Panenkám z Veselí se tým Kuřimi poučil z krizového vývoje prvního utkání a od začátku začal lépe bránit, mohly se spolehnout na kvalitní výkon Kristýny Sladké v bráně a zápas si dlouho držel vyrovnaný průběh. Domácí tým vykolejila aktivní hra kuřimské obrany, ze které pramenily získané míče. Abychom zápas dovedli do vítězství, ale chybělo proměňování šancí. Nakonec Veselanky, které hnali dopředu diváci v zaplněné hale s pomocí hlasivek i bubnů, ve skóre utekly a vyhrály o tři branky (9:6).

Třetí zápas byl proti neporaženému družstvu Sokola Poruba, proto jsme k němu přistupovali s respektem, ale favorita ze severní Moravy jsme se nezalekli. Vysunutá obrana 3:3 dělala střelecky dobře disponovaným spojkám soupeře nezvyklé problémy, protože se nedokázaly propracovat do ideálních střeleckých pozic na středu a ostatní pokusy dokázala pokrýt skvěle chytající Kristýna Sladká. Čtyřmi brankami se v tomto zápase prosadila na spojce Natka Dvoráčková, které se dařila souhra s křídly, zejména s Hankou, Lotkou nebo Zuzkou, zatímco Jolča Novotná dirigovala hru ze středu.

K velkému překvapení se tak holky z Kuřimi ujaly nad Porubou vedení, které držely v polovině zápasu o dvě branky. Střídající méně zkušené hráčky Kuřimi se také snažily, ale v naší obraně se častěji otevíraly mezery. Poruba se naopak vytrvale tlačila silnou sestavou, aby zápas otočila, což jí nakonec povedlo. Světlým momentem závěru utkání bylo, když Helenka Indrová na pivotu vybojovala ve svém prvním zápase ve velké házené sedmičku, ale bohužel pohnula nohu přes čáru, takže v branku tuto příležitost neproměnila. Kuřátka nakonec prohrála těsně o dvě branky (9:11), ale byl to zřejmě náš nejlepší výkon v turnaji.

Do posledního zápasu nás zlepšené výkony povzbudily a proti Trenčínu jsme se těšili. Slovenky samy hrály zataženou pasivní obranu 0-6, takže jsme si věřili, že je překvapíme aktivním přístupem. To se stalo. Naše holky v úvodu utkání vybojovaly opakovaně vypíchnuté míče a po brejcích se hlavně Jolča Novotná dostávala ke snadnému zakončení (celkem dala v tomto zápase 7 branek). Ujali jsme se vedení 4:0. Pak se hra srovnala, když se soupeřky začaly lépe srovnávat s naším napadáním.

Po prostřídání naší sestavy Trenčín začal náskok Kuřimi rychle stahovat až na rozdíl pouhé jediné branky. Vyrovnání jsme ale nedovolili. Pomohl nám oddechový čas, po něm se do hry znovu vrátilo družstvo, které bylo bojovně naladěno a rozhodnuté, že tento zápas už neprohrajeme. Vrátili jsme se k důsledné aktivní obraně. Další sedmičku tak vybojovala průnikem Hanka Kadlecová a dařilo se střelecky také našim spojkám, které využily nejistoty brankářky Trenčína. O konečné výhře Kuřimaček (13:9) rozhodla větší bojovnost u odražených míčů a správná odvaha při přechodu zatažené obrany soupeřek.

Celkový dojem byl pozitivní. Oproti našim předchozím turnajům lze navíc poznamenat jednu zajímavost ve férovosti bránění, když jsme byli ve 4 zápasech pouze jedinkrát potrestáni vyloučením, což svědčí o zlepšeném pohybu na nohách a menším tahání rukama. Do hry se plně zapojily všechny hráčky a mohly si odnést cenné zkušenosti. Byla to velmi dobrá příprava a ukázali jsme, že při dobrém zápasovém soustředění dokážeme potrápit silnější soupeře. Holky za bojovnost a snahu byly po zásluze odměněny výhrou. V šatně zazněla klubová tykyna a do autobusu jsme usedali s dobrou náladou.

 

Sestava a branky:

Kristýna Sladká – Helena Indrová, Natálie Dvořáčková 10, Jolana Novotná 10, Eliška Nováková 4, Charlotte Absolonová 2, Zuzana Pachlopníková 1, Klára Kadlecová, Magdalena Červená 4, Anna Rašovská, Hana Kadlecová 1.

 

Výsledky turnaje:

Kuřim – Měnín 4:9

Veselí nad Moravou - Kuřim 9:6

Poruba - Kuřim 11:9

Kuřim – Trenčín 13:9

 

-pond-