CTS KUŘIM CUP: Domácí tým obhájil bronz

V polovině ledna se uskutečnil CTS KUŘIM CUP, tradiční zimní turnaj, na kterém se utkalo osm týmů mladších žaček. Hlavním partnerem turnaje byla společnost CTS Kuřim. Hrálo se ve dvou základních skupinách a zápasy o umístění. Kuřim měla v turnaji dva ročníkově poskládané týmy. První tým byl složený převážně ze starších holek ročníku 2011, druhý tým pak z mladších děvčat 2012/2013. 

Áčko holek Kuřimi mělo bilanci 2 výhry, 1 remíza a 2 porážky, což nakonec stačilo na medailové třetí místo. Nejvíce branek vstřelila Kačka Vrbková (16), Elenka (8) a Kačka Nedomová (5). Do střelecké listiny se zapsaly také Eliška Nováková (4), Magda Červená (3), Maruška Kundratová a Hanka Kadlecová (obě 1). První turnaj odehrála Kája Hloušková. Po nemoci a delším výpadku se do týmu zapojila také Anička Rašovská a družstvo doplnila minižačka Laura Štenglová, která taky na hřišti bojovala a přidala svůj díl práce na týmovém úspěchu.

První zápas proti Poličce se přitom holkám nepovedl. Přestože v něm měly herní převahu a přesvědčivě vedly, průběh zápasu si zkomplikovaly zbytečnými vyloučeními za hloupé fauly, takže polovinu hrací doby hrály v oslabení (a nutno dodat, že právem). V rukou rozhodčího se objevila také červená karta pro Kačku Vrbkovou, která do té doby byla doslova k nezastavení a nastřílela krásných osm branek, ale neférovou hrou sama sebe vyřadila ze zápasu. Polička tak v závěru zápasu vyrovnala a sahala dokonce po výhře, nebýt zákroků Kiky Sladké v brance. Tato remíza znamenala, že v závěrečném účtování základní skupiny měly oba týmy stejně bodů. O postupu do finálové skupiny mezi nimi rozhodovalo skóre z dalších zápasů.

Ve druhé zápase proti Zubří se holky po dlouhé domluvě v šatně poučily a v obraně lépe soustředily. Vzaly si k srdci domluvu trenéra, že je třeba začít hrát obranu čistě zepředu a do míče, vyvarovaly se tak už dalších vyloučení. Zápas dovedly v pohodovém tempu k výhře 9:4 a bezpečně uhrály první výhru. Na křídle se opakovaně prosazovala kličkou do středu Hanka, které se zápas povedl, a tento zápas se začala trefovat do brány také Eliška.

Ve třetím zápase proti Trenčínu lze pochválit hlavně brankářku Kiku a zlepšené fungování obrany na středu, kde obranu spolehlivě zajišťovala Magda. Díky tomu nám nejlepší tým turnaje nastřílel jenom sedm branek. Děravá jako ementál byla naše obrana ovšem na křídlech, kam rychlé Slovenky kličkami do středu procházely na nebezpečnou střelbu. Bohužel, rozpačitý výkon v útoku rezultoval pouze do dvou vstřelených branek. Nelze přitom říct, že by náš tým v útoku soupeře neohrozil. Souhra dvojic či trojic ale končila často chybami nebo velmi nepřesnou střelbou. Porážka jenom o 5 branek ale nakonec stačila na postup, a to díky lepšímu skóre, než měla Polička.

Do boje o medaile pak nastoupila kuřimská děvčata proti Havlíčkovu Brodu, ale tento zápas byl zřejmě naším nejhorším vystoupením. Holky kupily chyby jak v útoku, tak v obraně. Proti soupeřkám pohybem nestíhaly a byly za to znovu trestány vyloučeními. Holky z Vysočiny tak od začátku jasně vedly. Zápas navíc ovlivnilo brzké odstoupení Elenky, které vypadalo strašidelně, naštěstí dopadlo bez zranění a bez následků. Do posledního zápasu se do sestavy vrátila, ale zápasy s Havlbrodem jsou pro ni zakleté (vloni se zranila proti stejnému soupeři). Prohráli jsme 5:15 a byli nasměrováni na zápas o 3. místo proti Zoře.

Poslední zápas áčka v turnaji měl znovu hlavní hrdinku v naší bráně. Kristýna Sladká v zápase o třetí místo proti Olomouci v bráně čarovala a za 20 minut nepustila ani jednu střelu za svá záda, ostatně právě Kristýna byla vyhlášena nejlepší brankářkou turnaje. Přestože kuřimská obrana měla občas problémy s pohybem olomouckých děvčat (zase jsme byli 4x vyloučení), jejich střelbu si Kika bezpečně pohlídala, což soupeřky přivádělo k slzám. V útoku se v tomto zápase dařilo zejména Katce Nedomové na střední spojce, která trpělivě rozehrávala úspěšné dobývání olomoucké svatyně. Zápas o bronzové medaile tak kuřimské áčko vyhrálo přesvědčivě 8:0.

Mladší družstvo Kuřimi sehrálo velmi dobrý turnaj a bilance 1 výhry, 1 remízy a 3 porážek byla nad očekávání. Béčko se také mohlo spolehnout na dobrou brankářku Johanku Svídovou, která se stále zlepšuje a úspěšnými zákroky si vysloužila respekt soupeřek. Hlavními tahouny týmu na spojkách byla dvojice Vanda (12 branek) a Jolanka Novotná (8), ale o další branky se rovnoměrně podělila všechna další děvčata. Jediná bez gólu zůstala Verča Váňová, ale zasluhuje pochvalu, když si na pivotu poprvé vybojovala sedmičku, byť neproměněnou. Na obraně i v útoku srdnatě bojovaly Lucka Šimáčková a Aneta Šášková (obě 3 branky). Střílet se nebály Amča Hejlová ani náš benjamínek, Terezka Procházková (obě daly 2 branky). Svými rychlými průniky na křídlech pěkně zlobily obranu Monika Mifková a Charlotte Absonolová, které si vypracovaly několik šancí, přičemž jednou míč dopravily až do brankové sítě.

Na úvod turnaje béčko narazilo na Havlíčkův Brod, což byl zejména na spojkách a na pivotu váhově a výškově soupeř nad síly našich mladých holek. Obraz hry přitom nebyl vůbec špatný. Béčko bránilo čistě do míče, chválili trenéři. Nakonec lze hodnotit úvodní prohru o osm branek (4:12) pozitivně jako důstojnou, áčko se stejným soupeřem prohrálo o deset.

Ve druhém zápase béčka proti Olomouci sahaly kuřimské holky dlouho po bodovém zisku, dařilo se obraně a také Johance v bráně. Bohužel, vypíchnuté míče naše holky nedokázaly udržet až do zakončení a často kazily pokusy o rychlý přechod technickou chybou. Nakonec byly smutné z porážky o jedinou branku, ale trenéři je mohli pochválit za velmi dobrý zápas.

Výhry se kuřimské béčko dočkalo, a to ve třetím zápase proti žačkám z Kunovic. Zápas byl o začátku z obou stran spíše o rychlosti pohybu a méně o urputnosti, což se líbilo také divákům. Závěr nabídl drama, jako na divadle. V poslední minutě za stavu 7:7 zkazily kuřimské holky nahrávku na křídle, která propadla k soupeřkám. Vypadalo to, že je zle. Kunovice se v poslední minutě valily na kuřimskou bránu, kde nahrávkou hledaly pivotku na brankovišti. Nahrávku však skokem na poslední chvíli zachytila bojovnice Lucka, odrazila míč na Jolanku, která rychle nahodila míč dopředu, kam startovala Vanda. Ta přesprintovala vracející se obranu, zdánlivě ztracený míč zachytila ještě na hřišti a po náskoku z levého křídla poslala Kuřim do vedení. Kunovice ještě stihly rychle zaútočit, ale naše spojky na středu zabránily v posledních vteřinách jejich snahu o střelbu. Výhra 8:7 byla pro mladší tým zaslouženou odměnou za bojovný a odvážný výkon. Po závěrečném hvizdu se strhlo nadšení u holek na hřišti, tak u těch fandících z publika.

Ve skupině o 5. – 8. místo se kuřimské béčko dívek nejprve utkalo se Zubřicemi. Kuřátka z Kuřimi i tentokráte dobře plnila pokyny trenérů a v povedeném zápase se holkám s kohoutem na dresu podařily až do zakončení některé útočné kombinace, tak individuální kličky na všech postech. V hezkém zápase si po zásluze vybojovaly remízu.

Do posledního zápasu turnaje šla Kuřátka do duelu s Poličkou o konečné páté místo. Zprvu vyrovnaný zápas se zlomil v náš neprospěch neproměňováním sedmiček a dalších vyložených šancí, a proto skončil prohrou 5:10. Přesto ani v tom měření sil béčko nehrálo špatně a zakončilo turnaj hrdě se vztyčenou hlavou.

Celkovým vítězem se stalo slovenské družstvo z Trenčína, které ve finále porazilo druhý Havlíčkův Brod v poměru 13:9. Kuřimské holky ročníku 2011 byly při vyhlášení dekorovány bronzovými medailemi, stejně jako vloni na stejném turnaji tým s ročníkem 2010.

-pond-