Mladší žačky bodovaly výhrou nad Ivančicemi

Ve druhém kole JM ligy v Ivančicích mladší žačky Kuřimi uspěly bodovým ziskem díky výhře nad domácím týmem.

Úvodní zápas turnaje proti Hostěrádkám přitom nebyl z kuřimské strany povedený. Kuřimské holky nastoupily bez potřebného pohybu, stereotypními snahami bez rychlého náběhu narážely do připravené obrany soupeře. Ospalost výkonu byla patrná například na odražených míčích. Spolehlivě v bráně chytala Kika Sladká, ale pro odražené míče téměř vždy přispěchal rychlejší soupeř, který skóroval z dorážek. Naše hra trpěla také malou aktivitou z křídel, které se po hříchu ani nedostávaly k míčům. Hostěrádky tak neměly žádné vážnější problémy ubránit útoky našich holek.

Nedařilo se zejména spojkám z ročníku 2011, které nezahrály svůj optimální výkon. "Na tréninku učíme holky neodehrát míč hned, ale dotáhnout nejprve atak do mezery, aby se rozhýbala obrana, a tím se otevírají další příležitosti, navázat dalšího obránce na sebe, a pak uvolnit nahrávkou vedle sebe spoluhráčku, která už také musí být v běhu", říká k tomu trenér Petr Ondrášek. Problémem byla zejména statická hra kuřimských spojek, pomalé nebo špatně načasované náběhy a střelecké náskoky bez kličky přes soupeřky zakončené nepřesnými střeleckými pokusy, s nimiž si pohyblivý brankář Hostěrádek hravě poradil. 

Nezbývalo, než více zapojovat menší děvčata, která se příkladnou snahou starala alespoň o rozruch, ale proti klukům nebo urostlým holkám z Hostěrádek to nebylo snadné. V zápase v dresu Hostěrádek nastupovalo více kluků, než povolují pravidla pro kategorie mladších žaček. To se ukázalo pro výsledek jako rozhodující, ale tuto okolnost se kuřimští trenéři rozhodli tolerovat a vzít jako nepodstatnou, protože důležitější je soustředit se na vlastní hru a progres vlastního týmu. Výkon nebyl takový, aby si kuřimské holky zasloužily výhru.

 

Ve druhém zápase proti Bohunicím, které jsou dosud jediným neporaženým týmem soutěže, naše holky nastupovaly hned po skončení prvního duelu, jen po krátké pauze. Trenéři ale nadále rozkládali zátěž pravidelným střídáním. Holky z Kuřimi začaly lépe bránit a první pětiminutovka byla ve znamení obran a dobrých výkonů obou brankářek, proto byl stav pouze 1:1. Pak se ale dostavila černá pasáž utkání, která přinesla sérii několika špatných nahrávek. Favorizované Bohunice tak do poločasu získaly rozhodující náskok 6:1.

Neslaný a nemastný výkon v kuřimském útoku se po přestávce trenéři rozhodli vylepšit tím, že dostávaly více prostoru ve hře naše minižačky, které jsou menší, ale pohyblivější. Obraz hry se opravdu změnil, za důvěru se holky odměnily živějším pohybem a hra se opticky zlepšila do té míry, že se tým déle udržel na útočné polovině soupeře. Nálada týmu se zvedla, když se na středu krásnou kličkou prosadila minižačka Anetka Šášková, která proběhla až do zakončení a po faulu skórovala z nařízené sedmičky. Zaznamenala tak svou první soutěžní branku v mladších žačkách. Přesto kuřimské holky znovu doplácely na nezkušenost, která vedla k dalším ztrátám nahrávek. Toho Bohunice využívaly rychlými protiútoky do otevřené obrany. Zápas stejně jako minule (2:12) skončil porážkou o deset branek (4:14), ale ve druhé půlce byly pasáže zápasu, kdy naše hra nebyla úplně beznadějná.

 

Třetí zápas se hrál proti Ivančicím. V minulém kole Ivančice vyhrály nad Kuřimí těsně o branku, navíc doplnily sestavu o zkušenou Hanku Kališovou na středu, která minule nehrála, proto byl domácí tým favoritem zapasu. Kuřimské holky se nezalekly a od začátku se prezentovaly správným nasazením v obraně, zejména první linie obrany se dobře pohybovala a vůbec nepustila soupeřky do blízkosti brankoviště. Důležité bylo, že se dařilo také Kristy Sladké v brance, která pokryla střelbu křídel.

Nejlepší hráčkou v poli byla na rozehrávce hrající Jolanka Novotná, která k několika získaným míčům přidala také důležité branky v útoku. První soutěžní branku navíc zaslouženě zaznamenala další z minižaček, Zuzka Pachlopníková, která využívala k odvážným průnikům své zrychlení. Na pivotu velmi dobře pracovaly Magda Červená, ale také Lucka Šimáčková, které podržely tým pozorným bráněním.

Vyrovnaný duel zlomila kuřimská Kuřátka na svoji stranu až po pauze, kdy získala čtyřbrankový náskok a vypadalo to, ze zápas v pohodě dovedou k prvnímu vítězství. Ještě 2 minuty před koncem byl stav 6:10 pro Kuřim. V pak se ale znovu dostavily laciné ztráty míče, což domácí Kališová dvakrát využila k rychlému snížení na 8:10 a Ivančice ucítily ještě naději na vyrovnání. V poslední minutě ještě Kališová svou pátou brankou upravila skóre na 9:10, ale posledních 30 sekund už kuřimské házenkářky míč udržely na polovině soupeře až do závěrečného hvizdu.

Bylo nakonec příjemné zakončit sobotní turnaj vítězným pokřikem. Trenéři v šatně chválili všechny holky za to, jak se v průběhu turnaje zlepšovaly. Výkon v obraně v posledním zápase byl velmi poctivý a do dalšího průběhu sezóny nadějný. Pozitivem bylo rovněž, že do střelecké listiny se zapsalo hned osm děvčat. První výhra týmu pomohla odjíždět domů s dobrou náladou. Dva získané body posunuly Kuřim na sedmou příčku tabulky, ale hlavně jsou vzpruhou do dalšího tréninku.

 

Výsledky 2. kola JM ligy mladších žaček (30. 9. 2023):

Hostěrádky – Kuřim 11:5 (6:3)

Bohunice – Kuřim 14:4 (6:1)

Ivančice – Kuřim 9:10 (5:6)

 

Sestava a branky Kuřimi:

Sladká Kristýna - Mifková Monika, Dvořáčková Natálie 2, Novotná Jolana 6, Hejlová Amálie 1, Pachlopníková Zuzana 1, Váňová Veronika, Vrbková Kateřina 5, Nedomová Kateřina 1, Červená Magda 2, Šášková Aneta 1/1, Šimáčková Lucie.

 -pond-