Mladší žačky Kuřimi zvládly kvalifikaci a postupují

Kuřimské holky parádně navázaly na loňský úspěch dnešních starších žaček, když také letos zvládly krajské kvalifikační kolo házenkářského desetiboje. Ve sportovní hale v Měníně v neděli 26. 11. 2023 se po bojovném výkonu dočkaly (z druhého místa) zaslouženého postupu do nadregionální kvalifikace. Budou tak mít příležitost poměřit se v házenkářské i atletické zdatnosti s týmy z jiných krajů v jarním pokračování soutěže.

Kvalifikace se měly účastnit čtyři družstva, přičemž postup do dalšího kola kvalifikace měli zajištěn dva nejlepší. Jeden plánovaný soupeř odpadl předem, protože děvčata ze Strážnice nakonec nedorazila. Roli favorita plnily žačky z Bohunic a zkušenosti s desetibojem měla z loňského roku na rozdíl od našich holek také děvčata ročníku 2011 z domácího Měnína. Šance kuřimského týmu plného nových hráček nebyly úplně vysoké, ale odhodlání Kuřimankám nechybělo.

Kuřimské holky výborně začaly, když vyhrály úvodní sprinty (běh na 2x15m), ve kterých mělo rychlé časy hodně našich šikovných holek. Po první disciplíně se házenkářky z Kuřimi usadily na první příčce průběžného hodnocení. To jim zvedlo sebevědomí a dobrý start podpořil chuť do dalších bojů. V rychlosti střelby na radar, ve skoku do dálky, v hodu do dálky a v překážkové dráze se umístily pokaždé na druhém místě, čímž si upevnili druhé místo v tabulce.

Dobré atletické disciplíny potvrdily také výkonem na hřišti v zápase proti domácímu Měnínu. Zápas s osobní obranou sice kuřimské holky prohrály 1:4, ale jednoznačně opanovaly duel na shoot-outy, kde Kuřim vyhrála jednoznačně 9:0. Hlavní hrdinkou našeho týmu byla jednoznačně brankářka Kristýna Sladká, která vychytala všechny soupeřky a dlouhými nahrávkami se zásadní měrou podílela na střelecké produktivitě týmu. Na vítězné vlně pak nastoupily hráčky Kuřimi také do dvacetiminutového zápasu házené, kde s Měnínem sice ze začátku prohrávaly, ale pak utkání velkou bojovností otočily a výhrou 8:5 si prakticky zajistily postup z druhého místa. Střelecky tým táhla na spojkách dvojice Kaček, Vrbková a Nedomová. Na střední spojce hru rozehrávala Jolanka Novotná. Spolehlivý výkon vytáhla v bráně znovu Kika Sladká.

Závěrečný duel s Bohunicemi byl jednoznačnou výhrou soupeře (osobní obrana skončila 1:7, nájezdy 6:8 a hra 3:12). Tento zápas už byl z kuřimské strany veden už hlavně ve snaze, aby každá hráčka plnila své úkoly na hřišti a zapojila se co nejvíce nově příchozí děvčata. Potěšitelné bylo, že proměněnou střelou se v shoot-outech zapsala nově příchozí Charlotte Absolonová. Radost trenérům také dělalo, jak ve svém prvním zápase v házené o míče bojovala na pivotu Klára Kadlecová, její sestra Hanka nebo Maruška Kundratová své premiérové zápasy dokonce ozdobily vstřelenými brankami. Střelecky se navíc prosazovaly také obě minižačky, Aneta Šášková nebo Zuzka Pachlopníková.

Jaké byly nejlepší týmové výsledky? Nejdelší skoky z místa měli Kadlecová Hana (194), Vrbková Katka (190) a Kundratová Marie (188). Nejsilnější střelu na radar měli Kundratová Marie a Vrbková Katka (obě 64) a Dvořáčková Natka (62). Nejdelší hod míčem z místa předvedli Vrbková Katka (28,7), Kadlecová Hana (26,2) a Sladká Kika (25,8). Překážkovou dráhu nejlépe zaběhly Kadlecová Klára (15,41), Vrbková Katka (15,89) a Kadlecová Hana (15,90).  Nejrychlejší běh měli Kadlecová Hana (6,07), Kadlecová Klára (6,19) a Nováková Eliška (6,26).  Body ze shoot-outů zaznamenali Dvoráčková Natka 2, Novotná Jolana 2, Kadlecová Klára 2, Kadlecová Hana 2, Vrbková Katka 2, Šášková Aneta 2, Nováková Eliška 1, Sladká Kika 1 a Absolonová Charlotte 1.

Celkově si celý tým zasluhuje velkou pochvalu za poctivý a bojovný výkon v průběhu všech disciplín. Každá z hráček přinesla týmu bodový zisk v jiné disciplíně a vždy bylo koho chválit. Je potěšitelné, že postup do jarních bojů v dalším kole si kuřimský celek vybojoval zcela zaslouženě a s poměrně slušným bodovým náskokem. Na jaře se v dalším kole utkají už pouze o jediné postupové místo znovu proti Tatranu Bohunice a dvěma nejlepším týmům z Olomouckého kraje, kterými budou Zora Olomouc a spojený tým SK Žeravice/Velká Bystřice.

Konečné výsledky:

1. Tatran Bohunice 32 b., 2. SK Kuřim 21 b., 3. Sokol Měnín 13 b.

Sestava a branky Kuřimi:

Kristýna Sladká – Dvořáčková Natálie 1, Novotná Jolana 2, Nováková Eliška, Hejlová Amálie, Pachlopníková Zuzana 1, Vrbková Kateřina 4, Kadlecová Klára, Kadlecová Hana 1, Nedomová Kateřina 3, Šášková Aneta 1, Kundratová Marie 1 a Absolonová Charlotte.

-pond-