Starší žačky začaly sezónu na vítězné vlně

Září začaly kuřimské starší žačky prvenstvím na přípravném turnaji a ve vítězném tažení pokračovaly také v prvních zápasech JM ligy.

Prvenství na turnaji před startem sezóny

Před startem podzimní části soutěže si starší žačky v kompletním složení zkusily, jak na tom jsou po letní přípravě zaměřené převážně na fyzičku. Na turnaji v Hostěrádkách předvedly, že chytat míč a hrát házenou přes léto úplně nezapomněly. Slunečný den jim přinesl výhru se všemi soupeři - Sokolem Měnín, Zorou Olomouc B, Tatranem Bohunice a Hranicemi na Moravě. Každá z hráček si odnesla zaslouženou medaili za první místo a nejužitečnější hráčkou turnaje se stala Klára Hodaňová. Černou kaňkou bylo, že si z turnaje odnáší zranění ramene pivotka Julča Plachá.

Sestava Kuřimi: Klára Bylicová, Zuzana Straková – Nela Bartuňková, Markéta Mifková, Marion Karásková, Vanda Ondrášková, Hana Němcová, Kristýna Kubová, Karolína Jandová, Martina Sliwková, Alžběta Farkačová, Dominika Kosmáková, julča Plachá, Klára Hodaňová, Eva Vlčková a Nela Lepková.

První soutěžní turnaj se odehrál 23. 9. 2023 v Ivančicích

Družstvo bylo trochu oslabeno neúčastí několika hráček, ale i tak zůstala lavička zcela zaplněná. Většinu sestavy Kuřimi letos tvoří loňské mladší žačky. Družstvo hrálo ve složení Martina Sliwková, Nela Bartůňková, Elena Šmídová, Dominika Kosmáková, Kristýna Kubová, Hana Němcová, Berenika Martincová, Alžběta Farkačová, Karolína Jandová, Eva Vlčková, Tereza Hušková a Zuzana Straková, Klára Bylicová – brankářky. Trenéři: Lenka Kristová a Jan Kosmák.

Sokol Měnín – SK Kuřim 5:15 (3:10)

Kuřimské hráčky se ujaly vedení 2:0, ale měnínské holky srovnaly ve 4. minutě na 2:2. Následně si dala obě družstva po brance na 3:3 v 7. minutě. Kuřimské házenkářky do konce poločasu skórovaly sérií sedmi gólů, které byly přerušovány udělováním trestů na obou stranách. Postupně si vybojovávaly převahu, a tak stav utkání na konci prvního poločasu byl 10:3 pro Kuřim.

Po přestávce byl obraz hry podobný jako v prvním poločase. Kuřimská děvčata byla útočnější a před brankou soupeřek důraznější, a to se projevilo ve větším počtu vstřelených gólů v poměru 5:2 pro Kuřim.

Branky vstřelily: M. Sliwková 3, N. Bartůňková 2, H. Němcová 4, B. Martincová 1, A. Farkačová 1, E. Vlčková 3, T. Hušková 1. Výbornými zákroky se blýskla brankářka K. Bylicová.

SK Kuřim – HK Hodonín 13:6 (5:3)

Hodonínské družstvo nastoupilo do utkání jen s osmi hráčkami. Nijak je to však neomezovalo, hrály bojovně a každý kuřimský útok oplácely nebezpečným protiútokem a na začátku se dokonce ujaly vedení. Kuřimské hráčky se však postupně prosazovaly a řadou pěti gólů otočily na 5:1. Do konce poločasu se podařilo hodonínskému týmu ještě snížit na 5:3, ale nízký počet branek svědčí o úpornosti boje v poměrně vyrovnaném prvním poločase.

Na začátku druhého poločase se daly oba týmy po brance, takže ve 4. minutě to bylo 8:5 pro Kuřim. Teprve v následujících minutách se podařilo kuřimskému družstvu sérií čtyř gólů, které byly přerušeny timem hodonínského trenéra, získat náskok o sedm branek. Celkově bylo utkání zajímavé nízkou efektivitou útoků na obou stranách.

Branky daly: N. Bartůňková 1, K. Kubová 2, H. Němcová 2, A. Farkačová 5, K. Jandová 2, E. Vlčková 1.

HK Ivančice – SK Kuřim 25:10 (13:3)

Proč takový rozdíl ve výsledku? Je to ve způsobu hry. Ivančické družstvo hrálo rychlou hru. Hráčky se 3 - 4 přihrávkami směrem k brance soupeřek rychle dostávají do střelecké pozice mezi devítkou a šestkou a proti nezformované obraně většinou střílí gól. Kuřimské hráčky jsou ve starších žačkách trénovány na rozehrávku doprava a doleva, pomaleji se posunují k devítce soupeřek a tam se snaží překonat zformovanou obranu. Jde to dost těžko.

Ivančické družstvo ještě vysunulo jednu hráčky před čáru devíti metrů a ta doslova rozbíjela systém kuřimských nahrávek a často po zmocnění míče sólovala přes hřiště a vstřelila gól. Tak se stalo, že v 7. minutě byl stav utkání 7:1 pro Ivančice. Potom padlo po jedné brance na obou stranách a následně ivančické házenkářky popsaným způsobem daly šňůru pěti gólů. Kuřimská děvčata upravila stav jedním gólem. O utkání bylo rozhodnuto a první poločas skončil 13:3 pro Ivančice.

Na začátku druhé poločasu padlo po jedné brance na obou stranách a kuřimské hráčky neproměnily dvě sedmičky. Ivančické házenkářky daly sérii dalších pěti gólů. Na to odpověděly kuřimské dvěma góly a ivančické opět sérií čtyř branek. Ve 13. min. druhého poločasu byl stav utkání 23:6. Do konce utkání, než bylo dosaženo konečného výsledku,  padlo na obou stranách ještě několik gólů. Z utkání se musí trenéři i hráčky poučit.

Góly za Kuřim vsítily: K. Kubová 5, H. Němcová 1, A. Farkačová 1, E. Vlčková 3.

Tatran Bohunice – SK Kuřim 12:23 (6:13)

Snad pod tlakem předcházejícího utkání jsme viděli, že se hráčky snaží změnit hru k větší rychlosti, tahu na branku a rozehrávání vpřed. Dokonce se snažily o více dlouhých přihrávek k soupeřově brance. Ještě to vždy nešlo, jak by mělo, protože to není natrénováno, ale mohlo by to jít.

V prvních minutách utkání se dařilo lépe soupeřkám, které vedly. Kuřimské hráčky dotahovaly, ale nakonec získaly vedení. V 5. minutě byl stav 4:2 pro Kuřim. V následujících dvou minutách hrálo bohunické družstvo přesilovku, ale nepomohlo mu to. Nedalo sedmičku, dalo branku a dostalo tři góly. Mezi 8. a 13. minutou došlo k rozhodnutí o výsledku utkání když kuřimské družstvo získalo vedení 11:4. Do konce poločasu si dala družstva ještě po dvou gólech a tak první poločas skončil 13:6 pro Kuřim. První půle utkání byla nejpěknějším vystoupením kuřimských házenkářek na tomto turnaji.

Na začátku druhého poločasu korigovala stav utkání dvěma góly bohunická děvčata, kuřimská dala jeden gól a bohunická opět dva góly. Mezi 7. a 11. minutou se vyznamenala kuřimská A. Farkačová, která dal pět branek z toho jednu v oslabení a dvě po sólech přes celé hřiště.  Stav utkání byl 19:11 pro kuřimský tým. A. Farkačová si šla odpočinou přesto na závěr utkání dala kuřimská děvčata ještě šňůru čtyř gólu a tím zakončila hru.

Střelkyněmi gólů byly: M. Sliwková 1, N. Bartůňková 2, D. Kosmáková 1, H. Němcová 4, A. Farkačová 10, K. Jandová 3, E. Vlčková 1, T. Hušková 1. Několikrát se vyznamenala brankářka Z. Straková.

První kolo soutěže ukázalo, že se družstva vzhledem ke generační obměně hodně hráčsky proměnila. Nově vytvořená družstva se budou postupně sehrávat a dále zlepšovat. Kuřimské družstvo je druhé za vedoucími Ivančicemi.