Holky z Kuřimi cinkaly medailemi

V neděli 10. března 2024 se kuřimské mladší žákyně účastnily turnaje JISKRA CUP v Havlíčkově Brodě. Měly příležitost sehrát zápasy proti týmům, se kterými se v soutěži nepotkávají. Konfrontace to byla užitečná. První zápas turnaje holky odehrály špatně, ale po zlepšeném výkonu v dalším průběhu turnaje nakonec kuřimským Kuřátkám zaslouženě zacinkaly na krku bronzové medaile.

Kuřimské družstvo nebylo v plné sestavě, původně z nominace vypadla také rozehrávačka Jolana pro zranění kotníku, ale nakonec se na neděli (zázračně) uzdravila, že bude hrát. Tím byla sestava poměrně početná a na všech postech vyvážená na sehrání náročného turnaje. V bráně se střídaly Kika a Johanka, na pivotu Magda s Luckou, na spojkách Ne. Kačka, Vr. Kačka, Eliška, Natka, Jolča a Vanda, zatímco na křídlech hrály Charlotte a minižačky Zuzanka a Anetka. Střelecky se nejvíce dařilo Jolance a Vr. Kačce (obě 13) a Vandě (12 gólů). Hrálo se vždy 2 x 15 minut.

Havlíčkův Brod – Kuřim 22:8 (9:5)

První utkání turnaje svedlo dohromady tým Kuřimi proti domácím holkám z Havlíčkova Brodu. Zejména začátek zápasu byl z naší strany špatný. Na hřišti začala sestava urostlých spojek kuřimského áčka ze staršího ročníku 2011, ale souhra vypadala, jakoby se viděly na hřišti poprvé v životě. Holky nepochopitelně a někdy až lajdácky kazily nahrávky. Když si vypracovaly nějaké příležitosti, tak střílely doprostřed brány nebo zoufale vysoko nad branku. V defenzívě hrály jako ustrašené čivavy, které se právě probudily z vyhřátého polštáře. Nechávaly soupeřkám otevřené mezery v obraně a domácí tým se snadno dostal do jasného vedení 8:1. Trenér Kuřimi vzal timeout a proházel sestavu. Do poločasu se hra zlepšila a poločasové skóre bylo upraveno na přijatelných 9:5.

Bohužel, ve druhé půlce se opakovaly stejné neškvary z úvodu, některé holky opakovaně hloupě kazily množstvím zbrklých chyb. Nezvykle často jsme dostávali branky z prostoru pivota. Obě brankářky Kuřimi navíc upadaly do beznaděje, když odražené míče po každém zákroku vždy vybojovaly útočnice Havlbrodu, které dorážely dalšími střelami. Domácí znovu navýšili náskok na rozdíl deseti branek, a tak se zápas dohrával za zcela rozhodnutého stavu.

Nutno dodat, že další průběh turnaje ukázal, že bylo v silách kuřimského týmu Havlíčkův Brod porazit, ale to by musely holky podat úplně jiný výkon. Branky dávaly hráčky Vr. Kačka 4, Vanda 2, Jolana 2 a Magda 1.

Mělník – Kuřim 8:16 (3:9)

Žlutomodré barvy Mělníka připomínaly brazilské dresy a pro Kuřim to byla vůbec první příležitost si zahrát se soupeřem, který hraje soutěž ve Středočeském kraji.  Po prvním odfláknutém zápase se strhla v kuřimské šatně od trenéra velká bouřka, po které se vyčistily mraky nad hrou kuřimského týmu. Do zápasu jsme šli bojovně, chtěli odčinit ranní selhání a rozehráli brazilskou sambu.

Holky získaly náskok několika vypíchnutými míči, protože hra soupeře nebyla připravena na vysunutou kuřimskou obranu 3:3. Zlepšila se také hra v postupném útoku. Spojky (konečně) začaly nahrávat míče až do křídel a lépe načasovaly náběhy. Naši útočnou hru dobrými nahrávkami zklidnily Jolana s Vandou, které se střídaly na rozehrávce. Proti zatažené obraně soupeřek opakovaně vycházely dvě nacvičené kombinace na zakončující spojky. V poločase tak držela Kuřim náskok o 6 branek, ale nepolevila na intenzitě ani po pauze. Zápas v bojovném naladění holky udržely až závěrečného hvizdu, kde propukl karneval nadšení z první výhry. Branky dávaly Vr. Kačka 6, Jolana 5, Vanda 2, Ne. Kačka 2 a Magda 1.

Strážnice – Kuřim 10:16 (6:8)

Bylo jasné, že zápas proti Strážnici bude přímým soubojem o bronzové medaile. Kuřimské holky do něj nevstupovaly v roli favorita, protože Strážnice v předchozím zápase remizovala s Havlíčkovým Brodem 20:20 a v jeho středu hrála nejlepší hráčka turnaje Emily Koštuříková. Kuřimské družstvo tak vsadilo na taktiku, že na náročném bránění střelkyně soupeře bude střídat dva rychlé a pohyblivé obránce, Jolanu a Vandu, aby pokryly tuto hrozbu, což se podařilo. Výborný výkon navíc podala v tomto zápase Kika v bráně, která bezpečně pokryla střelbu z křídel, zejména tím vymazala střelecky aktivního kluka ze Strážnice.

V poločase kuřimské holky vedly o dvě branky a ty správné jiskřičky v očích napovídaly, že v tomto zápase mají chuť bojovat o výhru až do konce. Na útočné polovině začala hra Kuřimi mít konečně správnou šťávu a chutnala jako dobře propečený burger. Byl to náš nejlepší výkon v turnaji. Holky si uměly počkat na šance, ale ani se nebály hrát odvážně jedna na jednu, příkladně bojovaly jedna za druhou a skákaly pro odražené míče. Hlavní střelkyně Strážnice v průběhu zápasu ztrácela energii, zdeptána důslednou kuřimskou obranou. Kuřim bezpečně a s přehledem hlídala svoje vedení až do závěrečného hvizdu. Branky dávaly Vanda 5, Ne. Kačka 3, Jolana 3, Vrkačka 2, Eliška 2 a Magda 1.

Jindřichův Hradec – Kuřim 16:11 (12:2)

Poslední zápas jsme hrály proti neporaženému týmu Jindřichova Hradce. V případě vítězství mohly kuřimské holky pomýšlet na celkové prvenství v turnaji, ale tíhu zápasu neunesly a brzy na tuhle myšlenku mohly zapomenout. Možná se projevil zbytečný respekt ze soupeře nebo uspokojení z jistoty medaile za třetí místo. Zápas znovu začaly technickými chybami a zkaženými nahrávkami. Jihočešky zápas ovládly jasným poločasovým vedením o deset branek. Na bojovnou vlnu tým ještě před přestávkou vrátily paradoxně až špatné výkony obou rozhodčích, kteří neodpískali několik faulů při střelbě, které měly skončit sedmičkou. Naštvání postupně rostlo a emoce vygradovala z ničeho nic láhev letící z kuřimské střídačky přes celé hřiště, která přistála až kousek za brankou soupeře.

V poločasové pauze jsme si řekli, že debaklem se s turnajem rozloučit nechceme a zabojujeme o lepší výkon. Po přestávce jsme tak dali sbohem zdechlému výkonu z úvodu zápasu, našli rezervy sil do posledních 15 minut a vrátili se ke hře, kterou tým předváděl v předchozím zápase proti Strážnici. Pozdě, ale přece. Na rozehrávku jsme vrátili klid a ukázali, že sehranými kombinacemi a zlepšenou obranou můžeme přehrávat také Jindřichův Hradec, který byl celkovým vítězem turnaje. Druhý poločas jsme vyhráli o pět branek! Do střelecké listiny se zapsaly Jolana 3, Vanda 3, Natka 1, Eliška 1, Vr. Kačka 1 a Magda 1.

Na závěr zbývá dodat, že na ten "dobře propečený burger" cestou z turnaje tentokráte nedošlo, protože se tým zdržel čekáním na předávací ceremoniál. Ten měl aspoň velmi působivou taneční předehru, kterou obstarala místní taneční skupina, kde byly k vidění i energické prvky brazilské samby ;-) Budiž nám poučením do dalších zápasů, že bez šťávy a bez pohybu se nevyhrává.