Na HANDEC FEST se přišlo bavit šest set lidí

Sportovní hala v Kuřimi byla znovu pod náporem decibelů rockové muziky a více než šesti stovek návštěvníků. Program na podiu byl ohlédnutím do historie bigbeatové a rockové klasiky. Hudební vystoupení kapel doprovodil doprovodný program pro rodiny s dětmi. Uvnitř haly se odehrály házenkářské zápasy spojené s ukončením sezóny. Skvělá nálada v průběhu a po skončení čisto. Takový byl HANDEC FEST 2024.

Prosluněné prostranství před sportovní halou hostilo 22. června všechny návštěvníky rockového festivalu HANDEC FEST, kteří se s úderem osmnácté hodiny nahrnuli ke stánkům s výčepy, vínem, na guláš z divočáka a další občerstvení. Kuřimská akce, kterou s podporou města Kuřimi tradičně pořádají házenkáři, se koná pravidelně od roku 2013.

Dá se říct, že akce si za roky udržuje své stálé jádro. Letos však bylo publikum početnější než v předchozích dvou letech, které byly poznamenány deštivými přeháňkami. V roce 2022 bylo 252 dospělých, zatímco 2023 statistika chyběla, neboť bylo vstupné zdarma. Letos prošlo pokladnou celkem 627 návštěvníků, z toho 202 vstupenek bylo odbaveno elektronicky přes SMSticket z předprodejů. Svou roli letos zahrálo příznivé počasí.

Dětem bylo na ruce rozdáno 196 pásků. Pro skotačivá dítka se otevřela nabídka od skákacích hradů přes pohybové soutěže a rychlost střelby až po fotokoutek s maskotem kuřimské házené, kohoutem Ferinem. Největší zájem dětí a jejich tatínků byl o dálkově ovládaná RC autíčka. Trenéři zatím na pódium oceňovali střelce a další malé házenkáře, kteří se účastnili letošního ročníku Ferinovy ligy miniházené.

Hudební program byl založen na výběru nejlepších kapel jednotlivých dekád. HANDEC FEST tak otevřel svým energickým vystoupením alter ega Micka Jaggera, Keitha Richarse a dalších členů Rolling Stones revival (Best of 60‘). Na Kuřimáky vypálili Start Me Up a další pecky. Zvonivý kytarový zvuk a autentická energie Stounů odstartovala pravý rock’n’roll.

Na pódiu je s úderem osmé hodiny vystřídala sestava skvělých hudebníků Led Zeppelin revival (Best of 70‘). Ocelový stroj, který s obrovskou energií v 70. letech razil cestu rockové hudbě, potěšil i náročnější publikum. Čtyři rockeři z Brna, kteří mají zkušenost z kapel Z kopce, Ošklid, Mňága a Žďorp nebo Dunaj, se nešetřili. Vrcholem byly okamžiky, když zazněly skladby Kashmir, Stairway to Heaven nebo Immigrant Song, které v 70. letech patřily k tomu absolutně nejzajímavějšímu, co tehdejší světový blues rock mohl nabídnout. Kuřim si plně užila radost ze svobodné a tvořivé hudby britské legendy.

O půl desáté přišla trash metalová bouře v podání výborného Metallica revivalu, který hraje kapela Damage z Prostějova. Nejstarší revivalová kapela Metallicy v ČR je prověřená stovkami koncertů za více než 20 let hraní metalových pecek. Velká část návštěvníků si přišla poslechnout právě Metallicu. Parta z Los Angeles se v 80. letech stala největší trash metalovou bombou, která oslovila také velké množství rockových fanoušků ze středního proudu. Zatímco skladba Master of Puppets s nástupem tmy rozhýbala kuřimské publikum, Nothing Else Mathers ho krásně roztančila. Metalová skvadra sklidila zasloužené ovace.

Před půlnocí si publikum s chutí zanotovalo a zaskotačilo na skladby jako Modlitba pro partu, Aida, Pijánovka, Na kovárně a další notoricky známé texty Tří sester. Jejich repertoár svým osobitým stylem přinesli borci KPS Wolume z Havlíčkova Brodu. S úderem půlnoci pak moderátor Borek Pisařík odpískal letošní HANDEC FEST.

Poděkování patří všem laskavým návštěvníkům, rockovým fandům a fanynkám za plno úsměvů na tvářích, dobrou náladu a v neposlední řadě za to, že vše proběhlo bez problémů, ani ostraha nemusela řešit žádné potíže. Ráno po úklidu parkoviště před halou byste téměř nepoznali, že se tu večerem a nocí prohnalo několik stovek rozjuchaných lidí, kteří si užili pohodový sobotní večer naplno. Příští ročník byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Petr Ondrášek