Starší žáci postoupili do celostátní Žákovské ligy

Starší žáci Kuřimi po přesvědčivém výkonu v kvalifikaci postoupili do celostátní ligy v házené, kterou hraje TOP25 nejlepších týmů ČR. Kuřimská mašina zatopila pod kotlem a převálcovala všechny soupeře. Kuřim tak opět zahraje nejvyšší  celorepublikovou ligu žactva. V prosinci kuřimské kluky čeká Velké Meziříčí, Zubří, Lovosice a shodou okolností znovu Havlíčkův Brod. Jižní Moravu v nejvyšší soutěži reprezentuje ještě Brno a Telnice. Dalšími soupeři budou Dukla Praha, Plzeň, Ostrava, Úvaly, Liberec, Chodov, Třeboň, Jičín, Litovel, Nové Veselí, Frýdek-Místek, Olomouc, Louny, Rokycany, Hostivice, Kopřivnice, Centrum Haná a Zlín.

Na kvalifikaci o postup pro nejlepších 25 týmů starších žáků z ČR jeli kuřimští starší žáci do Havlíčkova Brodu. Vzhledem ke sněhové kalamitě zvolili variantu přespání na místě, což se ukázalo jako prozíravé. Na turnaj  odjeli vlakem nakonec všichni zdraví a v plné síle.

"Do všech 4 utkání jsme nasadili celkem 17 hráčů. Nutno říct, že na tuto soutěž jsme kluky cíleně připravovali více než měsíc. Pilovali jsme obrannou činnost a kombinace pro útok. Kluci se všichni těšili a turnajem žili. To, že bychom nepostoupili si vůbec nepřipouštělli," říká trenér Zdeněk Dupal.

O dvě postupová místa se v rámci kvalifikační skupiny hrané formou jednoho turnaje utkalo pět týmů z různých krajů ČR. Kromě Kuřimi a domácího Havlíčkova Brodu se zúčastnily týmy z Nového Jičína, Velké Bystřice a Dvora Králové. Kuřim patřila ke spolufavoritům postupu, ale počítala, že Velká BYstřice a domácí Havlíčkův Brod se budou snažit pro postup udělat maximum. 

1. zápas:  Jiskra Havlíčkův Brod - SK Kuřim 13:20 (5:12)

Domácí tým si věřil, díky poměrně vyrovnaným výsledkům z ligy Vysočiny, kde jsme ale nehráli až tak na výsledek a hlavně jsme nebyli v plné sestavě.  Naši borci nastoupili koncentrovaně od první sekundy a naše neprostupná obrana začala soupeře postupně dohánět k pocitu furstrace, kdy Broďáné spoléhali na svoje dvě úderné spojky, které jsme plně po celý zápas pokryli. Náš nejlepší a téměř bezchybný výkon z úvodu utkání ukončil po 10 minutách spekulace o tom, kdo vyhraje. Na soupeře jsme nastoupili a vedli 8:3.

Naše hra měla úroveň o třídu vyšší než soupeř. Toto byl zápas Lukáše Dolasiňského, který dřel pro tým a dával branky, v rozhodujícíh momentech zabodoval Ondra Pokorný čistým vypichováním soupeřových míčů a přidal se střelecky i Matyáš Veselý. Dobře zachytali oba brankáři. Ostatní kluci tvrdě makali pro tým a dá se říct, že od druhého poločasu jsme prostřídali ve hře celou sestavu. Kluci hráli skutečně nejlepší házenou od léta, jejich kombinace rozkládaly místy bezradného soupeře a bez problémů jsme zápas dohráli. 

2. zápas: SK Kuřim - 1. HK Dvůr Králové  27:14 (14:6)

Proti pro nás méně známému týmu jsme nastoupili bez respektu. Po 10 minutách nebylo co řešit, když jsme se prezentovali bezchybnou obranou a vedli 8:1. Pak jsme prostřídali postupně všechny borce. Komplikace jsme si přivodili sami, až díky nepochopitelnému zkratu jednoho ze střídajících hráčů, kdy jsme hráli v oslabení 4 minuty a navíc do toho přišel ještě jeden dvojminutový trest, takže chvíli jsme hráli pouze ve 4 hráčích.  Soupeř díky tomu stáhl na 9:5, ale pak jsme se zkonsolidovali a na začátku druhé půle jsme soupeře opět přehrávali včetně sestavy druhého sledu hráčů z lavičky. Dařilo Niku Štefanovi a Pavlovi Veselému. Opory jsme již šetřili pro další těžký zápas proti Velké Bystřici. 

3. zápas: SK Kuřim - Házená Velká Bystřice 20:17  (11:10)

Do tohoto zápasu jsme nastupovali s vědomím, že výhra nám zajistí již postup do celerepublikové soutěže.  Soupeř náš čekal nadmíru zdatný, kdy měl velice dobrou obranu a technicky výborné hráče. Pro nás zase hovořila fyzická převaha, vyrovnanější a herně organizovanější tým. Od počátku jsme mírně vedli, ale maximálně o 3 branky. Pak ke konci první půle přišlo zbytečné vyloučení a náskok se smrsknul na rozdíl jedné branky. Nutno říct, že naše obrana hrála poměrně dobře, ale už se nám nedařilo tak v útoku.

Do druhého poločasu jsme změnili taktiku, kdy jsme lépe využivali naši výškovou převahu. O výsledku jsme rozhodli mezi 10. až 15. minutou druhé půle, kdy jsme ze stavu 14:12 zvýšili na 18:13. Kluky musíme pochválit, že poctivě plnili taktické pokyny. V závěru jsme dohrávali už v euforii postupu. Byl to nejlepší zápas turnaje, který soupeře stál hodně sil, které mu chyběly později v rozhodujícím zápase s domácími. Klíčové branky zápasu dal Maty Veselý a Lukáš Dolasinski držel svou pohyblivostí obranu. O lepší výsledek nás připravily 2 neproměněné sedmimetrové hody. 

4. zápas: HC Nový Jičín - SK Kuřim 8:25 (4:13) 

Tento zápas už byl pro kluky za odměnu. Pravidělně jsme střidali celé sestavy, protože soupeř nepatřil k těm nejsilnějším a měl ve svém středu část mladších žáků.  Ve 12. minutě to bylo 10:0 a nebylo prakticky co řešit. Zahráli si všichni hráči a bylo na našich hráčích vidět i úsměvy, když věděli, že postupují. S chutí si zaštřileli i klukci s menším herním časem. Ve druhém poločase si zachytal i Adam Eremiáš, takže do hry jsme protočili tři brankáře.

Sestava a branky: Vilímek, Němeček - Eremiáš, Kelemen, Buček 3, Dolasiňski 16, Pokorný 21, Ondrášek 4, Čejka, Veselý P. 8, Sadílek 4, Růžička, Štefan 5, Hlucháň 6, Zábrž 1, Veselý M. 20, Tamborlani 4. 

Konečné pořadí turnaje:  1. SK Kuřim, 2. Havlíčkův Brod, 3. Velká Bystřice, 4. Dvůr Králové, 5. Nový Jičín.

Kluky musíme pochválit za super výkon, předvedli, co natrénovali. Kuřimský tým vstřelil soupeřům úctyhodných 92 branek, což bylo nejvíc  ze všech účastníků kvalifikace.