Ohlédnutí za nedokončenou, přesto úspěšnou sezónou týmu starších žáků

Zrušená soutěž kvůli epidemii zhatila plány starších žáků na prvenství v JM-lize

Tým starších žáků byl po podzimní části pouze s jednou prohrou, díky lepšímu vzájemnému zápasu s Telnicí, na prvním místě. Vstup do jarní soutěže se podařil, když tým porazil silný tým Tatranu Bohunice a nevyzpytaletný tým z Újezda u Brna. Z horních pater tabulky nás čekaly už jen týmy Telnice a KP Brno. Oba týmy jsme na podzim porazili a tým KP dokonce o 9 branek. V případě výhry v Telnici bychom byli jen krůček od ligového titulu, protože i případná prohra s KP Brno o 8 branek nám mohla zajistit jihomoravsé prvenství.

Nicméně můžeme říci, že tým starších žáků pravidelně již 3 roky po sobě obsazuje medialové pozice v JM-lize a hraje celostátní soutěž žactva pro nejlepších 25  týmů ČR. I v letošním zrušeném ročníku celostátní Žákovské ligy patřila Kuřim do středu tabulky a víceméně v plné sestavě mohla hrát vyrovnané utkání s většinou týmů. Samořejmě mládežnické výběry extraligových týmů,  jako Dukla, Lovosice, Talent Plzeň a Kopřivnice, jsou prozatím nad naše síly.  Vrcholem toho, co tým dokáže odehrát, byly zápasy na prestižním ZORNO Cupu na Slovensku. Těsné prohry s výběrem RHC Karviná a Kysuckým Novým Městem nebo výhra nad ambiciózní HBC Olomouc patřily skutečně k výkonnostně top zápasům. 

Osa týmu byla postavena na třech hráčích, a to Ondrovi Pazourkovi, Pavlu Kocmanovi a Viktorovi Dosedlovi. Ondra ostatní převyšoval fyzicky i herně, a proto mu bylo umožněno hrát také 1. dorosteneckou ligu za Sokol Žďár nad Sázavou a i 2. ligu mladšího dorostu za Kuřim, kde bojoval s kuřimským týmem o první místo a kvalifikaci do první ligy. Ondra je komplexní hráč s parametry úderné spojky a celkem za sezónu za různé týmy nastřílel dohromady úctyhodných 160 branek. Týmu starších žáků pomáhal pouze v klíčových zápasech.

Další spojka Pavel Kocman hrál jak za mladší dorost, tak za starší žáky a nastřílel 111 branek. Pavel je typ silového hráče, který se umí prosadit ve hře 1:1. Dalším hráčem ročníku 2005 byl Viktor Dosedla, kreativní střední spojka, která dle názoru trenérů udělala největší výkonostní skok. Viktor se nebojí jít do proskoku a umí rozehrávat kombinace. Naučil se i bránit na středu, byť má taky primát nejtrestanějšího hráče Kuřimi. Nastřílel dohromady pouze za starší žáky celkem 54 branek.

Pro tuto sezónu se rozhodl další fyzicky vyspělý hráč MIchal Tesař opustit post brankáře a jít na údernou spojku. Michal ožil a postupně se dostával do nové role. Měl obrovský tah do útoku a nastřílel celkem 61 branek. Škoda nedohraného jara, protože Michal se zlepšoval zápas od zápasu. Z ročníku 2005 ještě hráli technicky vybavený Honza Rainer (18 branek) a bojovník Kuba Sýs (23 branek).  Jejich výkonnost ovlivňovaly i nemoci.

Z nově příchozích z mladších žáků ročníku 2006 výkonostně vyčníval Michal Černík s 43 brankami. Technicky vyspělý hráč, který měl na jaře dostávat víc prostoru, ale zrušený ročník to už nedovolil. Michal musí zapracovat na psychice. Dalším hráčem, bojovníkem byl fyzicky vyspělý Martin Cabejšek se 42 brankami. Martin perfektně bránil a prosazoval se z pozice pivota. Dalším hráčem, který se dokázal prosadit, byl Tomáš Čejka s 29 brankami. Ostatní kluci jako Prokop Šudák, Tom Běhavý, Vadim Kolosinský a Zdeněk Švaňhal budou určitě v následující sezóně přínosem pro tým.

Speciální kapitolou v našem týmu byli oba mladí brankáři - David Potůček, který se přeorientovával na brankáře z postu hráče, a šikovný Honzík Vaněrka. Kluci střídali lepší okamžiky s těmi slabšími, ale jsou to mladí kluci ročníku 2006, a tak mají potenciál se zlepšovat. A je na nich vidět, že chtějí. 

Pro jarní část sezóny nás posíli dva hráči z Havlíčkova Brodu, protože jsme potřebovali početně posílit kádr pro náročné turnaje celostátní Žákovské ligy. Byli to Vítek Plodík a Marek Pecen. Vítek Plodík byl neúnavný a bojoval, Marek Pecen se rozehrával a každý trénink a zápas byl lepší a lepší. Kluci rychle zapadli do našeho týmu a za odvedenou práci pro SK Kuřim jim děkujeme.

Smyslem práce trenérů týmu, bylo poslat všechny kluky do hry, ale kluci si to museli zasloužit zejména přístupem na tréninku. Kuřim hrála s nejlepšími týmy v republice žákovskou ligu, kde se mohli poměřit, což byla pro kluky dostatečná motivace.

Střelci branek: Pazourek 160, Kocman 111, Tesař 61, Dosedla 54, Černík 43, Cabejšek 42, Čejka 29, Sýs 23, Rainer 18, Šudák 9, Běhavý 7, Plodík 13, Kolosinský 5, Pecen 1, Švaňhal 1, Hásek, Pavlíček.

Pro příští sezónu tým opět plánuje bojovat o medailové pozice v JM-lize. Do týmu přichází 13 hráčů z mladšich žáků, což zvýší konkurenci v týmu. Tým bude hrát pravděpodobně 2 soutěže s rozdělením na A-tým a B-tým, aby všichni hráči měli odehrán dostatečný počet zápasů..  

-zdup-