Starší žáci na megaturnaji Prague handball cup blízko historického úspěchu

Velké zlepšení týmu vykrystalizovalilo v nejlepší výkon sezóny - konfrontace s různými týmy z Německa, Francie, Dánska a Slovenska dopadla na výbornou.

Po dlouhé době se tým starších žáků zúčastnil 4 - denního mezinárodního turnaje PHC 2019 v Praze. Krásné počasí a dobře připravená sportoviště nás přivítala v našem hlavním městě. Každé utkání se hrálo 2x15 min. V základní skupině jsme dostali za soupeře HK Slavoj Trebišov, HG 85 Kothen (D), HC Molsheim Olympique (F), TIK Taastrup (D) a HC Mělník I. Na turnaj jsme odjeli posíleni o 3 nadějné hráče ze Sokola Dolní Cerekev.

V prvním utkání nás čekal slovenský Trebišov. Naši borci byli dostatečně namotivovaní a od začátku jsme soupeře přehrávali rychlostí a aktivní obranou. Výhra 18:10 nás nakopla do dalších zápasů. Ve druhém zápase nás čekal soupeř jiného kalibru a to dánský TIK Taastrup. Silově vybavení Dáni se nás snažili zatlačit. Úvodní nápor jsme ustáli i díky výbornému výkonu hostujícího Honzy Zástěry, který vychytal soupeře z náskoků ze 6m. To nám zvedlo sebevědomí a soupeře jsme začali naši útočnou hrou přehrávat. Nakonec soupeř vyrovnal na 14:14  několik sekund před koncem, kdy jsme netakticky zakončili náš útok.

Do utkání s neměckým HC 85 Kothen jsme nastoupili doslouva v laufu a soupeři jsme nedali šanci. Soupeř zkoušel cokoli včetně osobní obrany na Martina Hirše, ale tým byl kompaktní a přesvědčivě vyhrál 23:13.

Další den náš čekal velice těžký francouzský tým HC Olympique Molsheim. Výšková převaha byla sice na naší straně, ale velice rychlí a atleticky stavění Francouzi i vzhledem k dosavadním výsledkům byli mírným favoritem. Strhla se neskutečná bitva, kde naši borci pod vidinou postupu ze základní skupiny makali před rodiči a rychlostně se vyrovnali v obraně francouzům. Co jsme ubránili, následně jsme proměnili a nakonec přesvědčivá výhra 19:9.

Poslední utkání skupiny jsme hráli proti našemu nepopulárnímu soupeři týmu Mělníka, který jsme porazili v žákovské lize. Trochu jsme podvědomě přemýšleli pod vlivem jistého postupu s kým hrát osmifinále, ale nakonec jsme to nechali osudu a utkání nevypustili. Strhl se lítý, vyrovnaný boj. Mělník měl výškovou převahu, my byli o něco rychlejší. Nezachytili jsme soupeřův nástup do druhé půle a prohrávali jsme najednou o 4 branky. Změnou herního systému v útoku jsme soupeře přehrávali a skóre 2 minuty před koncem otočili na naši stranu. Pak malá ztráta koncentrace znamenala, že soupeř 30 s před koncem zase o gól vedl. Nakonec si zahrála štěstěna a vyrovnávací gól jsme vsítili sekundu po skončení zápasu, kdy střela doletěla do branky až po závěrečném signálu. Tím, že jsme ze skupiny postupovali ze druhého místa, dostali jsme pro čtvrtfinále atraktivní, ale hratelné soupeře Sportu Hlohovec a německý Altbayern.

Bohužel do utkání s Hlohovcem jsme nastoupili nekoncentrovaní a ne zcela probuzení. Soupeř naopak nastoupil bojovně a zdravě nahecovaný. Náš pomalý pohyb v obraně a nepřekonatelný brankář, umožnil soupeři to, že po 5 minutách vedl 5:0 a my ztráceli půdu pod nohama. Do ruhé půle jsme nastoupili s tím, že nemáme co ztratit, podstatně jsme zlepšili pohyb v obran a soupeř začal ztrácet a my v posledních 10 minutách mohutně dotahovat.. Bohužel  soupeřův brankář a  4 nastřelené tyče rozhodly o šťastném vítězství týmu Hlohovce 10:8 v utkání, kde moc gólů nepadlo. Po zápase proběhl vítr v naší šatně, aby si kluci uvědomili, že s takovým přístupem do dalšího zápasu nemohou nastoupit. Do dalšího zápasu tým nastoupil odhodlaný napravit pošramocený dojem z předchozího zápasu. Německý Altbayern působil sebovědomě a nedal nám zadarmo vůbec nic. Náš tým dodržoval přesné pokyny a ikdyž německý tým se snažil otupit hru našich spojek, prosazovali jsme se z prostoru pivotů. Obrana pracovala, jak měla a soupeře jsme přejeli 19:11. Bohužel Hlohovec soupeře také přehrál a postoupil na úkor nás mezi posledních 16 týmů. Byli jsme strašně blízko velkého úspěchu.

Celkově jsme obstáli a získali obrovské zkušenosti a sebevědomí. Střídali jsme všechny 3 brankáře, a 12 hráčů do pole. Taky musíme poděkovat hráčům z Dolní Cerekve, kteří za nás bojovali a zápas od zápasu se lepšili. Naše obrana obstála, dostávali jsme málo gólů a dokázali jsme těžit z rychlého přechodhu do útoku. V závěru letošní sezóny jsme konečně začali hrát hru, kterou jsme chtěli a trénovali od začátku. Kluci se chytli, získali sebevědomí a obrovsky se  poslední měsíc zvedli. S takovými výkony jsme mohli vyhrát naši Jm -ligu a hrát v celostání žákovské lize v top 10 týmech. Je dobře, že se Kuřimi začíná tak dařit. Musíme poděkovat rodičům, kteří nás přijeli podpořit a mohli vidět super zápasy a i to, že klukům věnovaný čas házené místo rodinným výletům se vyplatil. Nakonec jsme se umístili na 17. až 32. místě ze 109 zúčastněných týmů, což je velký úspěch hlavně díky předvedené hře až na ten jeden poločas proti Hlohovci.

Výsledky: HK Slavoj Trebišov 18:10, HIK Taastrup 14:14, HG 85 Kothen 23:13, HC Olympique Molsheim 19:9, Házená Mělník I 15:16, HC Sporta Hlohovec 8:10, HG Bezirksauwahl Altbayern I 19:11.

Sestava a branky:  Reidlinger, Tesař, Zástěra - Alexa 1, Kocman 8, Hromádko 10, Pazourek 24, Rainer 1, Matyáš 11, Hirš 29, Trojánek 4, Dosedla 5, Holík, Tichánek 6, Kubát 4.