Město Kuřim hostilo Partner Cities Cup

Festival házené v Kuřimi se skládá se série turnajů mládežnických kategorií, a to od mladšího žactva až po dorostence, a odstartoval jej turnaj PARTNER CITIES CUP mladších žáků a mladších žaček. Mladší žačky i mladší žáci Kuřimi skončili ve svých kategoriích na šestém místě.

Kuřimský turnaj PARTNER CITIES CUP proběhl v sobotu 22. a neděli 23. srpna 2020 a byl velmi dobře obsazený. Účastnilo se jej 19 družstev a sehráno bylo téměř 70 utkání. Nepatřil mezi řadu zrušených mládežnických turnajů, které se koncem léta vyrojily z důvodu koronavirové opatrnosti, ale řada týmů na poslední chvíli měnila svoje plány, proto rozlosování pružně reagovalo podle konečného obsazení nalosovaných skupin. Přesto si účastníci organizaci turnaje velmi pochvalovali. Oceňovali zejména lidský přístup, kvalitu sportovišť a zázemí, on-line výsledkový servis a pestrý doprovodný program plný zábavy. 

Vzpoura náhradníků až za prvenstvím

Pikantním faktem bylo, že vítězem chlapeckého turnaje se stalo družstvo Sokola Velké Meziříčí, které bylo až v týdnu před konáním akce nalosováno do rozpisu až jako náhradník za týmy, které se odhlásily. Také v kategorii dívek urvaly prvenství děvčata Ivančic, které se rovněž přihlásily až na poslední uvolněné místo v turnaji mladších žaček.

V kategorii chlapců Velké Meziříčí nezaváhalo ani jednou, největším soupeřem mu byli kuřimští kluci, kteř prohráli ve skupině těsně o branku. Ve finále Meziříčí zdolalo Újezd u Brna, jemuž ve finále došly po náročném turnaji síly. Pouze do stavu 4:4 bylo finále srovnané, pak se prosadilo silovější pojetí kluků z Vysočiny, kteří vyhráli 17:12.

Třetí příčku brali zaslouženě házenkáři z Liberce, kteří zpočátku hráli vyrovnanou partii s Ivančicemi, ale druhou část zápasu měli už zcela pod kontrolou. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Dalibor Absolon z Újezda, nejlepším brankářem byl Ondřej Trifanov z Velkého Meziříčí.

Mezi děvčaty o prvenství rozhodoval poslední zápas turnaje mezi Ivančicemi a Strážnicí. Dlouho byla ve vedení Strážnice, ale velkou bitvu rozhodla až vyrovnávací branka Ivančic v poslední minutě, která odsunula Strážnici na druhé místo. Nejlepší hráčkou turnaje byla vyhlášena Nikola Roubínková ze Strážnice, nejlepší brankářkou byla hráčka Viktorie Zajíčková z týmu Zora Olomouc.

 Domácí týmy zůstaly v poli poražených

Domácí týmy šly do turnaje přímo z týdenního soustředění a do bojů o medailové pozice v těžké konkurenci tentokrát nezasáhly, ale s kvalitou sehraných zápasů byli trenéři z hlediska přípravy na sezónu spokojeni.

Chlapci do turnaje nasadili dva týmy a oba měly velké vytížení v turnaji. Kuřimští kluci sehráli 200 minut v turnaji. Všichni hráči tak dostali prostor ukázat, co se na soustředění naučili. Sobotní zápasy zastihly A-tým Kuřimi (hrající ovšem pod označením jako béčko) v dobrém rozpoložení. Porazili Polanku 12:11, Malacky 19:14, Npajedla 16:9 a kuřimské béčko 14:2. Nebýt těsné porážky (11:12) s jinak neporaženým Velmezem, postoupili by z prvního místa.

Nedělní vyřazovací boje však zastihly Kuřimáky v horší formě a čtvrtfinálová prohra s Ivančicemi je poslala do boje o 5. – 8. místo, kde si podruhé poradili se slovenskými Malackami (14:9), ale podruhé nezopakovali výhru nad ostravskou Polankou, když prohráli 10:12.

Děvčata zvládla úvodní zápas proti Lesaně Zubří. Obhájce loňského prvenství zaskočily aktivní obranou. Výhrou 8:7 si zajistili 3. místo ve skupině a postup do nedělní finálové skupiny. V dalších sobotních zápasech se holkám už nedařilo a po porážkách 4:21 se Stupavou a 4:16 se Strážnicí svěšely hlavy. Nedělní program pak zahájily těžkou porážkou 0:20 s Ivančicemi, ale náladu si spravily zápasem výkonem proti Zoře Olomouc, se kterou sehrály vyrovnané utkání. Prohrály 6:9, ale byl to jejich nejlepší výkon na turnaji. V boji o 5. příčku s kombinovaným týmem Malacek a Rohožníku pak navázali také slušným výkonem a po prohře 7:11 mohly odejít se vztyčenými hlavami. Branky vstřelily Michaela Hanáková 10, Karolína Jandová 10, Klára Hodaňová 8 a Hana Němcová 1. V brance se dařilo Zuzce Strakové, která předvedla řadu pěkných zákroků.

Za mladší žačky nastoupily: Zuzana Straková, Klára Hodaňová, Anna Bulhartová, Zuzana Röderová, Ema Veselá, Karolína Jandová, Michaela Hanáková, Martina Sliwková, Vanda Ondrášková a Dominika Kosmáková. Všechny ze sebe vydaly maximum a zasluhují pochvalu.

All-stars game a bohatý doprovodný program

Specialitou turnaje jsou doprovodné programy – od hudebních vystoupení festivalu HANDEC FEST až po sobotní zápas hvězd, který měl formát humorné odlehčené show. V něm měly svoje zastoupení také kuřimské barvy, konkrétně mezi chlapci byl vybrán Jirka Němeček a Matyáš Veselá a mezi děvčaty si mezi nejlepšími hráčkami turnaje zahrály Klára Hodaňová, Míša Hanáková a Zuzka Straková.

Nominace do "týmu hvězd" turnaje mladšího žactva vznikala na základě hlasování trenérů nebo vedoucích družstev všech 19 zúčastněných týmů. Každý zaslal nominaci ze svého týmu a vybral někoho z týmu soupeře. Na základě této ankety mezi trenéry vznikl výběr nejlepších hráčů turnaje.

Vybráno tak byli tito hráči mezi chlapci: 

Brankáři - Marek Koval (Ostrava Polanka) a Jiří Němeček (Kuřim), hráči v poli - Matyáš Veselý (Kuřim), Marek Nožička (Liberec), Abram Dostál (Brno Maloměřice), Jonáš Siročák (Ostrava Polanka), Šimon Otradovec (Napajedla), Šimon Nejezchleb (Brno Maloměřice), Daniel Machart (Liberec), Kryštof Vítek (Liberec), František Chybík (Strážnice) a Adam Fendrych (Liberec). Chlapecké výběry hvězd měli na starost trenéři Vít Rainer (Kuřim) a David Hnilica (Napajedla).

V zápase hvězd dívek byly vybrány tyto hráčky:

Brankářky - Viktorie Zajíčková (Olomouc) a Zuzana Straková (Kuřim), hráčky v poli - Nikol Roubánková (Strážnice), Tereza Jandziková (Veselí nad Moravou), Klára Hodaňová (Kuřim), Adéla Feitová (Olomouc), Marie Svobodová (Napajedla), Klára Pešáková (Bohunice), Anežka Stránská (Stupava), Šárka Vargončíková (Stupava), Tamara Horecká (Veselí nad Moravou), Michaela Hanáková (Kuřim), Alžběta Urbančíková (Strážnice) a Barbora Stranislavová (Veselí nad Moravou). Nominována byla také Sofia Němcová (Malacky), ale do all-stars game pro únavu nenastoupila a prostřednictvím trenéra se omluvila. Dívčí výběry hvězd koučovali trenéři Roman Vigh (Stupava) a Marie Knitlová (Strážnice).

Dvě stovky fotografií najdete na Facebooku:

-pond-