Žačky sehrály 8 zápasů Partner Cities Cupu

První větší turnaj mají za sebou mladší žačky Kuřimi. Nově se tvořící tým ve dvou dnech a osmi zápasech načerpal kupu nových zkušeností. Pro některé holky bylo náročné, že hrály poprvé opravdový zápas s počítáním branek na velkém hřišti, ale trenéři měli radost, že vše tým odehrál bez zranění a že se všichni snažili.

„Náš cíl je nekoukat na skóre, poctivě hrát co nejlépe a postupně zlepšovat výkony. Herně to bylo neučesané až strašidelné, hlavně vinou nahrávek, které nefungují, jak by měly. Nakonec to ale nebyla úplná katastrofa a upřímně, čekal jsem to daleko horší. Holky si ze soustředění přece jenom něco odnesly a u každé z hráček se dalo najít něco, za co si zasloužila pochválit,“ hodnotil trenér Petr Ondrášek.

Kuřimský tým se skládá z nových holek, které nemají zkušenosti, a tak nikdo nečekal, že by holky vyhrávaly. Zkušenosti má prakticky jedna hráčka. V loňské sezóně hrávala a pravidelně trénovala jenom brankářka Kika, která odehrála 62 zápasů. Letos už ukazuje, že to nese své ovoce a byla oporou týmu. „Myslím, že to celkově byl od Kristy zatím vůbec nejlepší výkon v brance,“ hodnotil Ondrášek.

Většinu zápasů kuřimské žačky ze začátku držely vyrovnané skóre, bylo znát, že soupeřky měly ze začátku respekt. Jednoznačné porážky jsme museli přijmout pouze s Hodonínem (3:11) a Holešovem (2:9). Tým sráží vlastní zbytečné chyby – nahrávky na nohy místo na ruce, nahrávky dozadu místo dopředu, pomalé nahrávky obloučkem, nahrávka na obsazeného spoluhráče nebo přímo nahrávky soupeřům. 

Turnaj ukázal, že se do budoucna objevují dvě spojky, které zvládnou přes obranu střílet (Eliška 11 branek, VrKačka 4 branky), ale musí zlepšit držení střelecké ruky, vrhání míče nahradit házením a dostat se do rychlosti v náběhu. To se několikrát hezky povedlo střeďákům rozehrát, aby šla nahrávka do běhu, pak z toho byly branky. Naopak je třeba se vyvarovat střelby bez náběhu, ze stoje nebo zoufalého nebo uspěchaného odhazování míče přes obránce. Na křídlech se o kličky a střelbu dobře snažila Natka, které se tak povedlo 7 branek a odvážná byla také minižačka Zuzka, která vybojovala sedmičku a dala rozhodující vítězný gól proti Hájům, které v povedeném zápase překvapivě zdolaly 7:5. Každý zápas je ale jiný a začíná se od nuly. Na svou jedinou výhru ze skupiny holky v bojích o umístění nenavázaly, když se znovu potkaly s týmem pražkých Hájů, tak podruhé naopak prohrály jednoznačně 3:15.

Zlepšovat je třeba obranu, zejména pohyb přední linie tykadel, aby obrana byla pevnější v zajišťování a efektivnější ve snaze překvapit soupeře a vypíchnout míč. Z rychlého přechodu pak kuřimské holky dokázaly být nebezpečné. Chtělo by to také lepší pohyb krajních zadáků a spolupráci s pivotem. U zadních obránců byla problémem neporytá klička křídel soupeře do středu, ze které často tým inkasoval. Samostatná kapitola je pak zatím střelba doprostřed brány a střelba na ragbyovou bránu. Každopádně hodně práce, čemu je třeba se věnovat na tréninku. 

Více o turnaji a fotografie v článku zde


-pond-