Kuřimské starší žačky nastoupily do Žákovské ligy

První kolo celostátní Žákovské ligy házené starších žáček hrálo kuřimské družstvo v sobotu 2. prosince 2023 v Praze – Vršovicích. Zápasy odehrálo družstvo celkem obstojně, ale hlavní událostí dne byla doprava.

Do družstva starších žaček byly nominovány: Markéta Mifková, Marion Karásková, Martina Sliwková, Nela Bartůňková, Dominika Kosmáková, Kristýna Kubová, Hana Němcová, Klára Hodaňová, Berenika Martincová, Alžběta Farkačová, Eva Vlčková, Tereza Hušková a brankářka Zuzana Straková. Druhá brankářka onemocněla, a tak s obavami o zdraví hrála jen jedna. Ale hrála výborně a dala i dvě brankové asistence. Trenéři: Lenka Kristová a Jan Kosmák.

Sněhová kalamita v době konání kola postihla řadu družstev. Do Prahy-Vršovic jsme přijeli ve vyhřátém rychlíku na čas. Na zpáteční cestě však byl nejprve zrušen náš vlak a šli jsme na jiný ve 22:00 hod. Ještě do odjezdu z Prahy měl 90 min. zpoždění. V té době se šly holky posílit na Václavák do Mekáče, potom si v nádražní hale povídaly, pouštěly rádio, procházely se, aby nezmrzly, tancovaly i s trenérkou skupinový tanec a pozorovaly, jak narůstá zpoždění vlaku. Nakonec po více jak třech hodinách čekání jsme kolem 23:30 hod. odjeli náhradním směrem přes Pardubice. Vlak byl dlouho nevytopen. Že by v zimě zapomněli zapnout topení? Do Brna jsme nakonec přijeli a mikrobus ve službách kuřimské házené nás rozvezl do půl čtvrté ráno domů. Hlavní zpráva dne - nikdo neonemocněl.

SK Kuřim – HC Milevsko 17:18

V 5. minutě vedl kuřimský tým 3:1. Potom kuřimské družstvo stále vedlo a milevské dotahovalo. Až v 16. min to bylo 7:7 a v další minutě vedl tým z Milevska 8:7. Stav utkání se ještě třikrát změnil až po gólu M. Karáskové byl poločas zakončen stavem 9:9. I herně to byl vyrovnaný poločas.

Ve druhé půli začaly lépe házenkářky z Milevska a vedly 10:9. Kuřimské družstvo třemi góly A. Farkačové změnilo stav v 7. min na 12:10. Následně hrály lépe milevské házenkářky, daly čtyři góly, kuřimské jen jeden a stav byl 14:13 pro děvčata z Milevska. Opět přišla série tří gólů od kuřimských házenkářek a 16:14 pro Kuřim. Házenkářky z Milevska srovnaly v 15. min. stav na 16:16. Následovalo vyloučení po jedné hráčce z každého družstva. Ve volném prostoru se asi lépe orientovaly hráčky milevské družstva a daly na 18:16 ve svůj prospěch. Kuřimská M. Mifková minutu a půl před koncem snížila na 18:17. Branky daly: M. Karásková 1, N. Bartůňková 4, M. Mifková 1, H. Němcová 4, K. Hodaňová 3, A. Farkačová 4.

Obě družstva hrála podobně, a proto mělo i utkání vyrovnaný průběh. Snad měl soupeř o trochu více štěstí, ale mohlo o být i naše družstvo, kdo vyhraje. Škoda.

HC Zlín B – SK Kuřim 22:18

Až do 5. min. se družstva střídala ve vedení, to byl stav utkání 4:3 pro Zlín. V následující hře pomalu strhávala vedení na svou stranu děvčata ze Zlína a v 11. min. vedla 8:3. Kuřimská K. Hodaňová korigovala stav utkání na 8:4. Vedení o 4 – 5 gólů si však už zlínské házenkářky udržovaly skoro po celé utkání. Do konce poločasu si obě strany daly ještě po pěti gólech a tak stav na jeho konci byl 13:9 pro Zlín.

I když na začátku druhého poločasu kuřimské hráčky snížily na 13:5, zlínské hned upravily na 15:10. Takto hra pokračovala dále: posilování vedení a snaha o jeho snížení. Trochu lépe si vedly kuřimské hráčky, když B. Martincová upravila stav utkání v 10. min. na 17:15. To je už nadějný stav třeba i pro zvrat v utkání. Ještě jednou to kuřimská děvčata zopakovala, opět B. Martincovou, když ve 12. min. byl stav zase jen o dva góly 18:16. V posledních šesti minutách však zlínské hráčky důraznější hrou a čtyřmi góly proti kuřimským dvěma dosáhly konečného skóre.

Branky daly: M. Sliwková 1, N. Bartuňková 1, M. Mifková 3, H. Němcová 1, K. Hodaňová 6, B. Martincová 3, A. Farkačová 3.

Výsledek ukazuje na vcelku vyrovnanou hru. Zlínské hráčky byly o něco lepší, hrály pohlednější házenou a byly efektivnější při zakončování útoků.

Tatran Bohunice – SK Kuřim 5:23

V posledním střetnutí naše družstvo s bohunickým prohrálo. Co bude v tomto zápase? Kuřimské hráčky začaly drtivým nástupem. Bohunickým nepomohl ani timeaut, naopak K. Hodaňová dala na 4:0. Až v 6. min. padla první branka od hráček z Bohunic na 4:1.

Hráčky bohunického družstva se však nevzpamatovaly a předvedly následně totální výpadek ve hře. Nic se jim nedařilo, ani hra, ani střelba. Nemá smysl popisovat, co se dělo na hřišti. Kuřimské hráčky dominovaly herně i střelecky a po třígólové a pětigólové sérii to bylo na konci první půle 12:2 pro Kuřim.

Ve druhé půli kuřimské házenkářky pokračovaly k vítězství menšími nebo většími šňůrami gólů mezi kterými občas bohunické hráčky skórovaly. Góly za kuřimské družstvo vstřelily: M. Karásková 1, M. Mifková 2, K. Kubová 2, H. Němcová 5, K. Hodaňová 8, A. Farkačová 3, E. Vlčková 1, T. Hušková 1.

Kuřimské vítězství se při předvedené hře bohunického družstva ani nedá objektivně hodnotit.

SK Kuřim – DHC Slavia Plzeň 7:19

Poslední utkání turnaje, v němž si zatím vedlo družstvo Slavie suverénně a všechna utkání jasně vyhrálo. Tři minuty od zahájení utkání nepadl ani gól. V dalších minutách daly hráčky Slavie čtyři góly a v 7. min. upravila H. Němcová na 1:4. Následovala další série tří branek od hráček Slávie, střelkyni prvního kuřimského gólu se nepodařilo dát sedmičku a stav utkání upravit. Následovala další série tří gólů, které přerušila gólem M. Mifková a stav v 17. min. byl 2:10. Hráčky Slavie daly ještě jednu branku a zakončily poločas stavem 2:11. Slavie využívala chyb kuřimských hráček ke zmocnění se míče a sólovým útokům zakončeným gólem a také se jim dařilo hrát dlouhé nahrávky opět zakončené gólem. Bylo jasné k čemu utkání spěje.

Druhý poločas byl vývojem hry stejný jako první. Na začátku korekce skóre góly od obou družstev a následovala opět série čtyř gólů Slavie na stav 4:16 v 9. min. Do konce utkání padlo několik branek, jimiž kuřimské hráčky upravovaly stav utkání a hráčky Slavie upevňovaly již jasné vítězství. Sedmý kuřimský gól a poslední v utkání dala M. Mifková jen pár vteřin před koncem utkání. Góly za Kuřim vsítily: M. Mifková 2, H. Němcová 3, K. Hodaňová 1, B. Martincová 1.