Starší žáci v Praze ve srovnání s mezinárodní konkurencí obstáli

Tým starších žáků bojoval na mezinárodním turnaji v Praze mezi nejsilnějšími týmy a v konkurenci 68 týmů obsadil 9.- 16. místo.

Po dlouhé covidové době se v Praze uskutečnil velký mezinárodní turnaj pod názvem Prague Handball cup. Právě skupina starších žáků byla nepočetnější, kde startovalo 68 týmů z Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Slovinska, Francie, Lotyšska, Německa, Dánska, Švédska.  Vzhledem k náročnosti turnaje náš tým doplnili i 4 hráči SKKP Brno a my tak mohli mít více alternativ na jednotlivé posty. Před turnajem proběhly 3 společné tréninky za účelem sehrání.

Turnaj se hrál nejprve v 6 -členných skupinách, kde se hrálo systémem každý s každým. Naše skupina byla hodně těžká: Brixton Krems I (A), Angyafoldi Sportiskola (H), Strojár Malacky (SK), Sokol Klimkovice a Spartak Příbram. Tušili jsme, že o klíčový postup ze slupiny se musíme porvat s týmem Malacek.

Takže hned první nejtěžší zápas s Malackami prověřil naši sílu a psychickou odolnost. Strojár cítil šanci a vzhledem k prvnímu zápasu měl i hodně sil. Strhla se nevídaná bitva, kdy se jednotlivé týmy střídaly ve vedení. Naše obrana nebyla tak kompaktní proti silově stavěný hráčům. My naopak v útoku byli rychlejší a působili jsme sehranějším dojmem. Díky zařazení Čendy Hlucháně na křídlo a osobní obraně na střední spojku Malacek jsme v posledních 5 minutách strhli vedení na svoji stranu a náskok si pohlídali.

Hned v následujícím zápasu nás čekal křest ohněm proti silnému maďarskému týmu. Náš tým sehrál neskutečnou házenou a nechtěl prohrát s ambiciózními Maďary. Bohužel v závěru poločasu nám nevyšlo několik zakončení a v tak vyrovnaném zápase to stačilo na to, že nám soupeř odskočil na rozdíl 4 branek.  Do druhého poločasu jsme trochu přitvrdili obranu, to soupeře zaskočilo a nastala klasická ukázka nafilmovaných pádů a přihrávaných faulů a temperamentního rozčilování. Typické divadlo, aby nás vyhodilo z tempa. Kluci bojovali, ale snížit náskok se nám již nepodařilo. Tým Sportiskoly nakonec byl v posledních 8 týmech turnaje.

Proti týmu  Sokolu Klimkovice jsme splnili roli favorita a s přehledem vyhráli. Soupeř hrál velice pomalou hru a my ho doslova přejeli rychlými útoky.

Další den náš čekal další favorit skupiny tým rakouského Brixtonu Krems I. Jeho první tým měl super obranu, podloženou smrtícími útoky a po relativně vyrovnaném prvním poločase, jsme už ve druhé půli na něj nestačili. Hlavní problém nám dělalo překonat soupeřovu obrannou hráz.  Tým Kremsu I nakonec prohrál až v semifinále a skončil celkově na třetím místě, což značí o jeho síle.

Poslední zápas ve skupině proti týmu Příbrami jsme chtěli jednoznačně vyhrát a postoupit. Z počátku jsme hráli nervózně a neproměňovali šance, pak jsme přidali na rychlosti a důrazu a tým Příbrami jsme jednoznačně přehráli. Druhý poločas byl skoro exhibicí.

Osmifinálová skupina:  V této skupině na nás čekaly týmy Brixton Krems II a FTC II.  V případě vítězství bychom postoupili mezi nejlepších 8 týmů. Tým Kremsu II rozhodně nebyl lehký soupeř.  Zpočátku jsme se nemohli dostat do tempa. Nakonec jsme se rozjeli  díky zrychlenému přechodu do útoku a zpřesněnou obranou jsme se dostali k rychlým útokům a tím jsme získali poklidný 6-ti brankový poločasový rozdíl. Bohužel nasazené tempo bylo velmi vysoké a my jsme museli prostřídat celou sestavu. Díky tomu jsme vypadli z tempa, soupeř snížil na jednobrankový rozdíl. Následně se postupně vrátila celá základní sestava, hra se dostala zpátky do tempa a soupeře jsme ke konci jednoznačně přehráli.

Do rozhodující bitvy jsme nastoupili proti B-týmu slavného Ferencvarosze (FTC). Tým měl sice přívlastek B-týmu, protože na turnaji staroval i A-tým, ale výrazný rozdíl mezi nimi nebyl. Hráči soupeře byli bezkonkurenční v obraně, nedávali nám moc prostoru a byli hodně rychlí. Bohužel nám vázla souhra v útoku a naše spojky na které jsme spoléhali, měly problém se prosadit. Ondra rychlostně nestíhal a Maty měl nedůraznou střelbu.  Nicméně jsme se snažili prosazovat z křídelních prostorů a do poločasu jsme udrželi řešitelné manko 4 branek na soupeře. Ve druhé půli soupeř tempo ještě vystupňoval, nám se rozpadla hra a soupeř jasně vyhrál. V posledních 5 minutách jsme rezignovali a dostali 8 branek za sebou.  Soupeř hrál super házenou plnou pohybu a rychlosti. Hráči přesně věděli co hrají a jaké jsou jejich role. Předváděli fantastickou, elastickou obranu se smrtícími protiútoky. I tak jsme dokázali držet se soupeřem krok celý poločas a to jsme prostřídávali všechny hráče. Nutno číct, že soupeř skončil v turnaji na 4. místě, kdy přešel přes Lovce z Lovosic a následně prohrál se svým A-týmem. Turnaj vyhrál tým slovinského Copperu před FTC I a Krems I.

Sestava a branky:  Vilímek 1, Šimka (KP) - Eremiáš 1, Buček 7, Dolasiňski 18, Pokorný 20, Růžička 8, Ondrášek 2, Veselý P. 4, Veselý M. 21, Štefan 4, Hlucháň 11, Kosek 16 (KP), Šudák 4 (KP), Zábrž 1, Bartoš 14 (KP), Sadílek 2.

Výsledky:

SK Kuřim - Strojár Malacky 18:16, Angyafoldi Sportiskola 22:27, Sokol Klimkovice 24:8, Brixton Krems I 12:24,  Spartak Příbram  24:12, Brixton Krems II 18:13,  FTC II 12:27.

Krátké zhodnocení:

Kluci uhráli krásný výsledek, kdy jsme obsadili v konečném zúčtování 9.- 16. místo. z celkového počtu 68 týmů. Kromě prvního zápasu si všichni zahráli a dokázali se brankově prosadit. Zjistili jsme, že umíme bojovat o výsledek a jdeme za svým cílem. Samozřejmě nás hlavně přehrály top týmy z profesionálním zázením a 5 tréninky týdně. Oba brankáři odchytali dobrá utkání. Naše spojky začaly ve velkém stylu, ale později už nebyly tak údernou silou, když jejich hru soupeři nastudovali. Přestože  na sehrání před tunajem nebylo moc času, tak předvedená hra hlavně zpočátku turnaje byla na hodně vysoké úrovni, zápasy s Malackami a Sportiskolou byly opravdu super. Kluci z SKKP Brno do týmu dobře zapadli a díky nim tým získal rovnoměrně na síle na jednotlivých postech.  Všech 17  hráčů si zahrálo dostatečně.  Turnaj neměl jen sporotvní stránku, ale i společenskou. Kluci vytvořili dobrou partu a  Prahu si užili. Klub je za odměnu nakonec pozval na drobné občerstvení.